Van der Bellen: Postavíme znovu na nohy celorakouské občanské volební hnutí a znovu zvítězíme

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen (ČTK)

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen | FOTO: ČTK

Rakouský ústavní soud rozhodl v pátek 1. července o neplatnosti výsledků rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb, v nichž těsnou většinou hlasů vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad lídrem pravicově populistické FPÖ Norbertem Hoferem. Důvodem k opakovanému vypsání závěrečného kola voleb nebyla manipulace volebních výsledků, ale procesní chyby při sčítání hlasů, což potvrdily i několikadenní zevrubné výslechy volebních komisařů. Ostatně, ani jeden z kandidátů bezprostředně po volbách volební výsledky nezpochybnil. Van der Bellen, který měl v těchto dnech složit prezidentskou přísahu, vydal po oznámení výroku ústavního soudu následující prohlášení:

Ústavní soud rozhodl, že se poslední kolo prezidentských voleb musí opakovat. Toto rozhodnutí musíme respektovat.

Rakousko se tím pádem nachází na počátku třetího kola volebního souboje o prezidentský úřad. Chápu znejistění občanů naší země, kteří jsou znovu povoláni k volebním urnám. V rozhodnutí Ústavního soudu se nenachází jakýkoliv náznak podezření, že by při posledním kole voleb byly hlasy chybně spočítány. Naopak. Několik málo okresních předsedů volebních komisí však nepostupovalo přesně podle volebního zákona.

Chtěl bych nám všem připomenout, že základem naší republiky a demokracie je důvěra v právní stát. Je naším právem využít naše demokratické instituce. A je naší společnou povinností a zodpovědností jejich rozhodnutí respektovat.

Samozřejmě nastoupím i do opakovaného kola voleb a učiním vše pro to, abych v něm vyhrál. Postavíme znovu na nohy velké, celorakouské občanské volební hnutí a s podporou mnoha Rakušanek a Rakušanů z nejrůznějších skupin a napříč všemi stranami znovu zvítězíme. Moje podporovatelky a podporovatelé ze všech vrstev společnosti, náboženství, kultur a politických přesvědčení spolu se mnou – my všichni společně! – se budeme znovu ucházet o každý jednotlivý hlas a o vaši důvěru.

Jde mi o soudržnost naší společnosti, jde mi o vážnost úřadu, jde mi o důstojné zastupování Rakouska v Evropě a ve světě. Jde mi o Rakousko, naši společnou vlast.

Prosím vás, abyste mě při opakovaných volbách podpořili a abyste v každém případě využili vašeho volebního práva. Demokracie potřebuje angažované a aktivní občanky a občany. Děkuji!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články