
Americký prezident Donald Trump a viceprezident J. D. Vance FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Kdyby existovala soutěž v pokrytectví, byl by americký viceprezident J. D. Vance horkým kandidátem na vítězství. Respektu k hlasu voličů se dovolával někdo, jehož současný šéf ho chtěl po volbách v roce 2020 naprosto ignorovat a zůstat u moci i za použití násilí. Boj proti dezinformacím odsuzoval jako potlačování svobody projevu, ale ve svém projevu sám dezinformoval a lhal až hanba. Evropa prý chce věznit názorové oponenty, ale je to přitom Donald Trump, jemuž Vance slouží, kdo svobodný tisk dlouhodobě označuje za nepřítele lidu a kdo teď otevřeně volá po uvěznění novinářů. Zřejmě slušný oddíl, řekl by filmový klasik.
O Trumpově snaze udržet se v Bílém domě přes prohrané volby už nemá smysl psát. Možná by se jen slušelo dodat, že ani sám prezident, ani Vance doposud nedokázali uznat, že volby v roce 2020 Joe Biden vyhrál. Než bude pan Vance mluvit o respektu k hlasu evropských voličů, mohl by začít tím, že bude respektovat hlas těch amerických. To, že to nedokáže ani zpětně, je ohromná ostuda.
Zatýkání za modlitby v Británii
Vance své tvrzení o tyranských vládách v Evropě dokládal mimo jiné příkladem z Velké Británie. Zmínil případ bývalého britského vojáka, který byl podle něj zatčen za to, že se tiše modlil u potratové kliniky za duši svého nenarozeného syna. Realita je ovšem taková, že policie se ho přes hodinu a půl snažila přesvědčit, aby se šel modlit jinam, protože v okolí potratových klinik jsou zakázány demonstrace a projevy proti potratům i na jejich podporu. Zatčen byl až poté, kdy opakovaně odmítl výzvu policie uposlechnout.
Místa, kam ženy chodí na potratové poradenství, a samotné kliniky jsou ve Velké Británii chráněné před politickými projevy proto, aby nedocházelo k obtěžování jejich klientek. V jejich nejbližším okolí se některé věci nesmí, což ale nebrání odpůrcům potratů svůj názor vyjádřit na jiných místech, slovem a tiskem bez omezení.
Ještě větší nesmysl ovšem Vance pronesl, když myšlenku, že křesťané jsou v Evropě utlačováni, dál rozváděl. Ve Skotsku prý lidé, kteří bydlí v ochranné zóně potratových zařízení, dostali dopis, že i modlitba v soukromí jejich domova představuje porušení zákona. To ale vzápětí odpovědné úřady dementovaly. Možná má Vance pravdu, že nemusíme používat slovo dezinformace a dezinformátor. Tady si třeba vystačíme s konstatováním, že americký viceprezident je lhář.
Vězení za sestříhaný rozhovor
Ještě pikantnější je ovšem Vanceovo pokrytecké mudrování v kontextu dlouhodobých útoků Donalda Trumpa na jeho oponenty a svobodný tisk. Už před volbami přitom třeba hrozil tím, že novináři, kteří nebudou chtít uvést zdroj, můžou být uvězěni. Už v roce 2016 během kampaně blahosklonně přihlížel, jak dav skanduje, aby zavřel svou tehdejší soupeřku Hillary Clintonovou.
Nemusíme ale chodit do hluboké minulosti. Staronový prezident chce uvěznit členy sněmovního výboru, který vyšetřoval útok jeho příznivců na kapitol z ledna 2021. Volá také po vězení pro novináře z pořadu 60 minutes za to, že prý účelově sestříhali rozhovor s jeho soupeřkou z loňského roku Kamalou Harrisovou. K tomu se teď přidal i Elon Musk. Třeba by mohl pan Vance začít se svobodou projevu a tisku u sebe doma. Protože je katolík, mohl by si vzpomenout na slova z Matouše 7:3 o třísce a břevnu.