Vánoční nákup? Tady je přehled výrobků od premiéra. Od vajec po podprsenky

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Deník FORUM 24 přináší tradiční předvánoční aktualizovaný přehled výrobků firem, z kterých těží premiér Andrej Babiš. Agrofert totiž nejsou jen hnojiva a uzeniny. Z informací uvedených níže vyplývá, že kdo se jeho výrobkům cíleně nevyhýbá, tráví velmi pravděpodobně  Vánoce s Andrejem Babišem a jeho výrobky. Portfolio Agrofertu a dalších firem spojených s premiérem se neustále rozrůstá v již obsazených oborech – výrazně například ve zdravotnictví – nebo v médiích nákupem dalších a dalších titulů. Premiér, který už přestal bavit Evropskou unii, ale čas od času vkročí i do nového byznysu. Babiše tak je možné mít nejen na stole, díky jeho obrovskému vlivu v potravinářství, ale i pod vánočním stromkem, například díky firmě Astratex vyrábějící spodní prádlo. I tu Babiš ovládl.

Vepřové, drůbeží, hovězí, rybí, koňské maso – Animalco, Hyza, Procházka

Společnost Animalco s obratem 5 miliard a 40 pracovníky (v roce 2014) dodává: Hovězí maso, drůbež celou i po částech, marinované maso, měkké masné výrobky, uzená masa, vařené masné výrobky, vepřové maso, produkty bez lepku, zvěřinu, koňské maso, ryby, vnitřnosti a vedlejší jatečné produkty. Podobný sortiment jde do distribuční sítě v ČR a SR také pod Babišovou značnou Hyza. Značku Procházka Agrofert získal po odkoupení masokombinátu stejného jména v Roudnici nad Labem. Byl to jeden z největších masokombinátů v zemi a největší konkurent Kosteleckých uzenin.

Vejce – Česká vejce CZ

Společnost sdružuje několik drůbežáren po celé republice. Dodává vejce do řetězců, přes velkoobchody i do malých prodejen.

Uzeniny a konzervy – Kostelecké uzeniny

Největší zpracovatel masa v České republice. Pod touto značkou pouští pan ministr do oběhu produkty z vepřového, hovězího a kuřecího  masa a kompletní sortiment masných výrobků a konzerv. Kostelecké uzeniny, a. s., prodávají své výrobky pod dvěma značkami, Kostelecké uzeniny („Tvůrce chuťových zážitků“) a Maso Planá („Jídlo nás baví“).

Uzeniny Kmotr – Masna Kroměříž

Největší výrobce trvanlivých fermentovaných salámů v ČR. Nabízí: Fermentované klobásy, salámy.

Uzeniny – Krahulík, masozávod Krahulčí

Masokombinát produkuje ještě pod značkou Vysočina Hodice. Dodává široké spektrum výrobků. Měkké uzeniny, sekané uzeniny, trvanlivé tepelně opracované uzeniny, trvanlivé uzeniny fermentované, vařené výrobky, aspiky a huspeniny, bio párky a klobásy atd.

Mléko, máslo, tvaroh, salko, pikao, jesenka, zmrzlina… – Tatra, Mlékárna Hlinsko

Pod značkami Mlékárna Hlinsko a především Tatra produkuje ministr financí smetanu, uht mléko, kondenzované mléko, máslo, produkty v programu Školní mléko, sušené mléko, mléko, tvaroh, zmrzlinu.

Mléko, jogurty, smetana, pomazánkové máslo, Zlatá Haná – Olma

Největším zpracovatelem mléka v ČR je Babišova společnost Olma. Produkuje pod značkami BIO jogurt, BIO mléko, Cavalier, Florian, Florian Active, Klasik, Olmíci, Olmáček, Pierot, Selský jogurt, Silueta, sýr Grande, Smetana, Populár čerstvé mléko, Selské mléko, Selské máslo, Máslo, Tradiční pomazánkové a Zlatá Haná.

Pečivo – Penam, Pekárna Zelená louka

Pekárna Zelená louka nedaleko Prahy dodává výrobky pro Babišův pekárenský gigant Penam. Pokud chcete Andreje Babiše podpořit, kupte si chleby, celozrnné a vícezrnné pečivo, toustové chleby, super sandwich, sladké pečivo, sváteční pečivo, vánočky, perníky…

Lahůdky, maso, uzeniny, chlebíčky, bagety, pomazánky, vegetariánské produkty, masny – Procházka, Papei

Pod značkou původně masokombinátu a bývalého konkurenta, roudnickou společností Procházka, provozuje Babiš síť více než stovky prodejen masa a lahůdek, které jsou nejčastěji součástí provozoven Penny market a Kaufland, ale je možné najít i klasické kamenné prodejny této značky. Dále je pod značkou Procházka uváděn na trh sortiment lahůdek, sýrů, ryb a škvařených výrobků. Podobný sortiment najdete i pod značkou Papei, která „patří do holdingu“. Kromě obložených baget, chlebíčků, pomazánek a dalšího širokého lahůdkářského sortimentu Papei nabízí i vegetariánské produkty. Například vege řízek, vege sekanou nebo falafel.

Olej – Preol food

Klasický jedlý řepkový olej produkuje známá lovosická společnost Preol. Je to ta, která těží z dodávek bionafty pro stát. Jde o mnohokrát popsanou situaci, na jedné straně obchodu je Babiš – dodavatel a na straně druhé odběratel Babiš – premiér vyplácející sám sobě naše daně. Překvapivé je, že tento obchod nezajímá specializované týmy kriminalistů. Společnost Preol je jistým klenotem Andreje Babiše. Například v roce 2014 měla zisk, který vyplatila svému majiteli – 336 milionů, tedy víc než čtvrt miliardy korun, na dani přitom odevzdala jen 382 tisíc korun. To muselo nejednoho drobného podnikatele potěšit.

Dopečený chléb, bagety, kaiserky ze supermarketů – ProFrost

Nekupujete pečivo pod značkou Penam, protože je od Babiše, a raději koupíte v supermarketu čerstvě dopečený chléb, bulku nebo kaiserku? Moc jste si nepomohli. Ministrovi financí totiž patří také společnost ProFrost, která je dvojkou na trhu v dodávkách mraženého pečiva do supermarketů. Můžete si tak koupit například Vesnický chléb z kamenné pece, který uhnětli pekaři v obrovském závodu v Prostějově, zamrazili ho a následně jel přes celou republiku k vám do města a tam ho ve zdejším supermarketu rozpekli.

Kuře, kachna, slepice a dalších 1200 výrobků – Vodňanská drůbež

Největším zpracovatelem drůbežího masa v ČR je společnost Vodňanská drůbež. Nedodává však jen Vodňanské kuře, ale dalších 1200 výrobků.

A to není všechno… část produkce Babiš prodává řetězcům pod jejich privátními značkami. Produkty společností Andreje Babiše je tak možné najít například pod značkami Aro, Řezníkův talíř, Vocílka a další. I v těchto případech však musí být na etiketě vždy uveden výrobce.

A bonbónek nakonec.

Podprsenky od pana premiéra

Kupujete své milé, svému milému pod stromeček spodní prádlo? I to nabízí pan premiér. Od  roku 2018 ovládá přes svůj fond Hartenberg firmu Astratex. Jde o lídra v on-line prodeji spodního a ložního prádla v ČR a několika dalších zemích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]