Varianta delta může být více smrtící, varoval Biden. V USA podali přes 300 milionů dávek

Tisková konference amerického prezidenta Bidena na summitu NATO v Bruselu (14. 6. 2021) (ČTK/ZUMA/Nicolas Landemard)

Tisková konference amerického prezidenta Bidena na summitu NATO v Bruselu (14. 6. 2021) | FOTO: ČTK/ZUMA/Nicolas Landemard

Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes 300 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Oznámil to dnes prezident Joe Biden. Při vystoupení v Bílém domě znovu vyzval dosud neočkované Američany, aby si některou ze schválených vakcín nechali podat, přičemž popisoval „vážnou obavu“ spojenou s koronavirovou variantou delta.

„Tři sta milionů injekcí v rukách za méně než 150 dní,“ řekl na úvod krátkého projevu. Vyzdvihl při tom vynalézavost amerických vědců, výkon amerických firem a společné úsilí složek na federální, státní a lokální úrovni.

Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se v USA ke dnešnímu ránu vyočkovalo 316 milionů dávek covidových vakcín. Databáze Univerzity Johnse Hopkinse ukazuje, že v den Bidenovy inaugurace, tedy 20. ledna, hlásily USA necelých 15 milionů podaných dávek.

Alespoň jednu dávku už v zemi s více než 330 miliony obyvatel dostalo 53 procent populace. Tempo očkování za poslední dva týdny lehce narostlo, zůstává však výrazně pod dubnovými rekordními průměry okolo 3,3 milionu dávek na den. Bidenově administrativě se tak pravděpodobně nepodaří dosáhnout vakcinačního cíle spojeného s datem 4. července, kdy se v USA slaví Den nezávislosti. Jak dnes uvedl sám prezident, 70procentní proočkovanosti dospělé populace alespoň jednou dávkou zatím dosáhlo jen 15 z 50 amerických států. USA jako takové jsou pak v tomto směru na 65 procentech.

Imunizace obyvatelstva se v posledních dnech v USA podobně jako jinde stává ještě naléhavější výzvou kvůli šíření koronavirové varianty delta, původně odhalené v Indii. CDC tuto mutaci zařadilo na seznam „znepokojivých variant“ kvůli důkazům o tom, že je nakažlivější než ostatní a že u ní hrozí horší průběh covidu-19.

Biden dnes deltu označil za „potenciálně více smrtící“ podobu koronaviru a zdůrazňoval, že ačkoli je aktuálně epidemická situace v USA velmi dobrá, nemoc covid-19 zůstává vážnou hrozbou. „Dobrá zpráva je, že máme řešení. Věda a data mluví jasnou řečí: Nejlepším způsobem, jak se proti těmto variantám ochránit, je být plně naočkovaný. Takže vás prosím, prosím, jestli máte první dávku, běžte na druhou. Co nejdřív… A jestli ještě nejste očkovaní, nechte se očkovat teď hned,“ apeloval prezident.

Šéfka CDC Rochelle Walenská podle svého dnešního vyjádření očekává, že delta se v USA stane dominantní formou viru SARS-CoV-2. Dvoudávkové vakcíny od firem Pfizer a Moderna jsou podle ní proti „indické“ mutaci vysoce účinné, efektivita preparátu společnosti Johnson & Johnson se prý dál vyhodnocuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]