Vaříme zdarma pro ukrajinské uprchlíky, oznamuje nápis na pražské restauraci

Majitel restaurace na pražských vinohradech zve ukrajinské uprchlíky (Jenny Nowak / se souhlasem autorky)

Majitel restaurace na pražských vinohradech zve ukrajinské uprchlíky | FOTO: Jenny Nowak / se souhlasem autorky

Migrační vlna Ukrajinců prchajících před válečným běsněním putinovského Ruska také do České republiky zvedla velkou vlnu solidarity a podpory. Přidala se k ní i restaurace na pražských Vinohradech. Běženci z Ukrajiny jsou do podniku zváni na oběd, platit však nemusejí.

Na venkovní zeď restaurace Kofein umístil její majitel tabuli s výmluvným textem. „Milí Ukrajinci! Jste na útěku před válkou, kterou rozpoutal ten ruskej ch*j? Přijďte se naobědvat zdarma do Kofeinu,“ stojí v textu. Stejné sdělení je na identické tabuli hned vedle také v azbuce.

()

„Napadlo mě to minulý čtvrtek,“ řekl restauratér deníku FORUM 24. „Jel jsem zrovna do práce a poslouchal rádio. Mluvilo se tam o tom, co se na Ukrajině děje. Kolik lidí je najednou na útěku, kolik jich muselo opustit své domovy. A kolik jich míří k nám do Česka,“ pokračoval. Rozhodl se proto, že se musí také nějak zapojit do pomoci. A to prý nejlépe tím, co už dělá a co umí nejlépe. Vařením a servírováním jídla. A odpoledne už svérázná pozvánka visela u vchodu.

První ukrajinští hosté přišli brzy poté. Jenže až o půl páté, kdy už měla tahle služba mít hodinu zavřeno. Nikomu to ale nevadilo. Běženci z Charkova navíc stejně trvali na tom, že normálně zaplatí. Když jim to majitel nedovolil, nechali na stole „dýško“ téměř ve výši celé útraty. Přišla i ukrajinská rodina, vypráví šéf restaurace své zážitky posledních dní. Matka, dvě děti a mladý muž, snad student. Když přišlo na placení, hlásil, že jeho se pomoc netýká, není válečný uprchlík, žije tady už půl roku.

„Obsluhovat uprchlíky je pro mě silně emotivní záležitost,“ prozradil vinohradský restauratér. „Mají v očích něco, co běžní hosté nemají,“ přiblížil majitel. Je to, jak popisuje, směsice studu, že jsou najednou nuceni přijímat pomoc, dojetí i vděčnosti. A když líčí, jak ho otec rodiny s dětmi podobného věku, jaké má on sám, objal se slovy, že jsme bratři, sám se neubrání dojetí. „To, co děláme, totiž není jen obyčejné rozdávání jídla. Jde o to, že se tady u nás posadí v příjemném prostředí, aby si odpočinuli, na chvíli aspoň trochu zapomněli a cítili se zase jako lidské bytosti,“ doplnil.

(ČTK)

Reakcí od českých občanů, a to i na sociálních sítích, se podle svých slov dočkává spíš příznivých než kritických nebo dokonce nenávistných. Někteří lidé přesto vyjadřují obavy, aby nedocházelo ke zneužívání tím, že se někdo bude za uprchlíky jen vydávat. I kdyby se to ale v nějakém případě stalo, je přesvědčen šéf Kofeinu, že to nemůže převážit pomoc pro ty, kteří ji skutečně potřebují. Zkušenost posledního týdne je ostatně úplně jiná. Čeští hosté často platí například dvakrát tolik, než musejí, nebo dávají neúměrně vysoké spropitné se slovy, že to je přece samozřejmost.

Své důvody pro to, co dělá, majitel restaurace vysvětlil stručně: „Kromě normální pomoci jsem tím chtěl vyjádřit také svůj postoj. Je povinností proti tomu, co Rusko rozpoutalo, bojovat a neuhnout. Každý, jak může,“ uzavřel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články