Jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti se pro mnohé stává symbolem mocenské arogance premiéra Babiše a prezidenta Zemana. Její bývalý oponent Pavel Kučera varuje před návratem autocenzury v justici, známé z doby totality. Naopak ostře se za ni postavil předseda KSČM Vojtěch Filip.
[ctete postid=“250260″ title=“Jednota v justici se drolí. Benešová může přinést svěží vítr, tvrdí Ištvanův žalobce“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/09/Komár-Šereda-385×230.jpg“ excerpt=“Jmenování Marie Benešové štěpí názory v justici. Zatímco Soudcovská unie, státní “ permalink=“https://forum24.cz/jednota-v-justici-se-droli-benesova-muze-prinest-svezi-vitr-tvrdi-istvanuv-zalobce/“]250260[/ctete]
Dosazení Benešové tandemem Zeman-Babiš do čela citlivého rezortu bylo poslední kapkou, kterou u mnohých přetekl kalich trpělivosti. Na vině jsou nevyřízené účty prezidenta s částí justice a trestní stíhání premiéra, který dává opakovaně najevo, že kauza Čapí hnízdo je účelově vykonstruovaná s cílem dostat ho z politiky. Nyní mu hrozí obžaloba.
Advokáti Benešové
V této vypjaté situaci je zajímavé sledovat, kdo se staví na její obhajobu. U Jana Hamáčka se to očekává. Až příliš propojil existenci sociální demokracie i svoji vlastní se současným vládním projektem, nehledě na možné důsledky. Nevadí mu ani, že Marie Benešová, dříve zvolená v barvách ČSSD, pod Zemanovým vlivem veřejně vystupovala proti jejímu vedení a přiklonila se k hnutí ANO.
Ozval se další člen vládního souručenství, šéf KSČM Vojtěch Filip. Benešová zcela jistě prošla jeho „lustrací“, jelikož už počátkem května konstatoval, že komunisté problém s jejím jmenováním nemají. „Chápu, že někteří se jí bojí. Celému úseku justice rozumí a někteří mají strach, že tam přijde člověk, který ví, o co jde, a bude jim šlapat na paty,“ vystavil jí dobrozdání.
Tomu se říká demokracie?
Vojtěch Filip nyní ve stranickém listu Haló noviny (21. 5. 2019) přitvrdil a obul se do organizátorů a účastníků demonstrací, které nabývají na síle. „Jedna demonstrace za druhou… Proti premiérovi, proti nové ministryni spravedlnosti, proti všem,“ uvedl a ohradil se proti výhradám, které na nich zaznívaly proti Benešové.
„Proč nedají nové paní ministryni prostor a čas, aby představila své plány a priority ve vedení ministerstva?“ ptá se a doporučuje kritikům, aby si „nejdříve zjistili a pečlivě nastudovali, kdo je Marie Benešová a jak pestrou profesní dráhu má za sebou. Pak teprve mohou přemýšlet o tom, zda půjdou protestovat a s jakými hesly“.
„Copak stačí v dnešní době přečíst jen pár účelově napsaných nenávistných článků, aby si člověk udělal o někom názor? Žel, pro některé asi stačí! A tomu někdo říká demokracie?“ ptá se Filip sugestivně a zajímá ho, kdo tyto protesty organizuje.
Filipova drzost, který má dnes plná ústa demokracie, vyniká o to víc, že komunisté otevřeně podporovali masivní veřejné protesty levice a odborů proti úsporným krokům pravicových vlád, vynucených ekonomickou krizí, nebo proti americkému radaru v Brdech.
V dresu ANO
Skutečně nejde o pár „nenávistných“ článků. Je nutné Filipovi připomenout, že oponenti mají možnost se s kroky Marie Benešové docela obstojně seznámit, neboť jsou veřejně dostupné. Současná ministryně opakovaně podpořila Babišovu obhajobu v kauze Čapí hnízdo a zpochybnila její vyšetřování, aniž mohla mít k dispozici příslušný spis.
Podpořila premiérovu a prezidentovu tezi, že je u nás možné objednat trestní stíhání. Jako příklady uvedla kauzy Beretta a Neograph, které využíval aparát ANO při torpédování policejní reorganizace a vyšetřování Čapího hnízda. V případu tunelování papírny Neograph rovněž figuroval vyšetřovatel dotačního podvodu Pavel Nevtípil, kterého se snaží Babiš znevěrohodnit jako údajnou loutku kmotrů, což nikdo nedoložil žádnými důkazy.
Marie Benešová mluvila a konala příliš mnoho na to, aby nebyly výhrady vůči její osobě oprávněné. Neexistuje žádná záruka, že v roli ministryně bude postupovat nestranně.
Hrozí autocenzura
Na její adresu se pro server Česká justice (18. 5. 2019) vyjádřil bývalý předseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, který dříve Benešovou doporučil na post nejvyšší státní zástupkyně. Postupem času se s ní dostal do soudního sporu ohledně kauzy vydání katarského prince, kdy ho nařkla jako součást „justiční mafie“. Později se musela omluvit a jejich spor skončil smírem.
Dnes Kučera varuje před tím, co by se mohlo stát. Nemyslí si, že by Benešová, kterou dobře osobně zná, udělala nějaké razantní kroky, jako například odvolání nejvyššího státního zástupce. Neprosadí ani žádné kontroverzní změny zákonů. Ostatně by to dnes bylo až příliš okaté a hrozila by koaliční krize.
[ctete postid=“245818″ title=“Benešová v Babišově dresu. Čapí hnízdo považuje za hru pseudomoralistů“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/05/Zeman-Babiš-Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš tvrdí, že jmenování Marie Benešové potěší ČSSD. Ve skutečnosti jako “ permalink=“https://forum24.cz/benesova-v-babisove-dresu-capi-hnizdo-povazuje-za-hru-pseudomoralistu/“]245818[/ctete]
„Význam ministra spravedlnosti je v něčem úplně jiném. On je schopen vytvořit určitou atmosféru, kdy činitelé, dokonce přední činitelé justice, sami poznají, co je pro ně výhodné a co je pro ně nebezpečné,“ říká Kučera s tím, že Benešová tyto schopnosti má.
„To je situace, ve které jsme soudili za totality. Mně nikdy nikdo neřekl, co musím nebo nesmím udělat. To jsem věděl já sám podle atmosféry, ve které jsem se pohyboval. A bohužel se to do tohoto stavu dostává znovu. Tady není nějaký přímý zásah do činnosti orgánů činných v trestním řízení. Může dojít k něčemu, co já nazývám autocenzurou. Někdo si uvědomí, že s tímhle by mohl narazit. Třeba z hlediska kariérního postupu a všeho, co je dnes pořád v rukou ministra spravedlnosti,“ varuje Kučera.
To se skutečně vyloučit nedá. Stačí jen připomenout velmi vřelé vztahy Benešové s olomouckým vrchním žalobcem Ivem Ištvanem. Takové klima se může vytvářet skrytě a projeví se v delším období. Může mít vliv nejen na vyšetřování současných či potenciálně budoucích citlivých kauz, ale i na průběh některých soudních řízení.
Obezřetnost je na místě
Nestandardním krokům ministryně spravedlnosti ve prospěch obou svých patronů může bránit tlak opozice a části veřejnosti, který se obrací proti těm, kdo ji do funkce instalovali. Benešová má navíc tak silnou vnitřní opozici i uvnitř justice, že se její případné kontroverzní konání může prozradit.
O tom, že je nutné mít se na pozoru, svědčí i signál vyslaný šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. Marie Benešová má jeho důvěru. To zní až zlověstně, zvláště v souvislosti s vyřčeným varováním, že může posílit atmosféra jisté „autocenzury“, známé z doby totality.