Varování: Ruskou propagandu šíří desítky českých a slovenských webů

Chválu nebezpečného Ruska šíří i přes 40 českých a slovenských webů (ČTK)

Chválu nebezpečného Ruska šíří i přes 40 českých a slovenských webů | FOTO: ČTK

Proruská propaganda má neskutečně dobrou živnou půdu i na českých a slovenských internetových serverech. Jak před časem ve svém výzkumu uvedl slovenský aktivista Juraj Smatana, podařilo se mu najít 42 stránek, které hlásají lži, které přichází z Kremlu, a snaží se tak u občanů vyvolat dojem, že pouze Rusko může zachránit náš stát. A to jak z bezpečnostního hlediska, tak ekonomicky.

Nejnebezpečnější server chybí

Šíření lživých informací je nyní pro Rusko nejdůležitější za poslední desítky let. Prezident Putin nějakým způsobem potřebuje zlegalizovat anexi Krymu i současnou podporu syrského prezidenta Asada. Jak řekl pro Denník N Smatana: „Jsou to weby, které jsou sice anonymní, ale přitom jejich zprávy mají velmi profesionálně vytvořený obsah.“ Středoškolský profesor dějepisu se jako aktivista profiluje už čtvrt století a současně je i poslancem Trenčínského kraje. Ve svém výčtu webů bohužel Smatana zapomněl na jeden z těch s největším dosahem, Parlamentní listy. Přitom právě některé články, které tento český web publikuje, jsou prokazatelně zaměřené na proputinovskou propagandu.

Seznam vznikl náhodou

Jak uvedl server ECHO24, nápad vytvořit seznam nebezpečných webů přišel spontánně. „Spolu s dalšími aktivisty provozujeme portál ekoforum.sk, kde kromě jiného zveřejňujeme hromadné připomínky a petice. Před zhruba rokem se nám ozvala jistá paní, že chce zveřejnit petici proti zákonům, které údajně umožňují odebrat děti rodinám a dávat je homosexuálním párům,“ vysvětluje Smatana. Protože danému tématu slovenský aktivista dopodrobna nerozuměl, začal hledat na internetu. „A tak jsem přišel na servery, jako je stopautogenocide.sk, rodinajezaklad.sk a podobně. Na jedné straně byly anonymní, na druhé straně publikovaly články s podobným obsahem.“

„Některé se věnovaly tomuto tématu, jiné dalším konspiračním teoriím. Rusko v nich bylo vykreslované jako duchovní země a Západ, naopak, jako rozvrácená společnost,“ poukazuje Smatana. „Zdálo se mi to zvláštní, protože Rusko je ve skutečnosti státem, který má vyšší míru potratů, vyšší rozvodovost, vyšší kriminalitu, alkoholismus, a, naopak, nižší střední délku života než západní Evropa,“ dodává.

Kde se dočtete polopravdy a lži o Rusku:

www.svetkolemnas.info

www.zvedavec.org

www.ac24.cz

www.rodinajezaklad.sk

www.stopautogenocide.sk

www.osud.cz

http://czech.ruvr.ru/

http://slovak.ruvr.ru

www.zemavek.sk

http://panobcan.sk/

www.czechfreepress.cz

http://vaseforum.sk/blog/

www.slobodnyvysielac.sk

www.hlavnespravy.sk

www.badatel.sk, www.badatel.net

www.protiprudu.org

www.beo.sk

http://obcianskytribunal.sk/blog/

www.sho.sk

www.voxvictims.com/

http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/

www.magnificat.sk

www.freepub.cz

http://vkpatriarhat.org.ua/cz/

www.spolocnostsbm.com

http://svobodnenoviny.eu

http://www.auria.sk/blog/

http://afinabul.blog.cz/

www.dolezite.sk

www.inespravy.sk

www.nadhlad.com

www.ze-sveta.cz

http://nwoo.org

http://orgo-net.blogspot.sk

www.cez-okno.net

www.vlastnihlavou.cz

www.neskutocne.sk

www.bezpolitickekorektnosti.cz

www.eiaktivity.sk

www.nazorobcana.sk

www.alternews.cz

http://pravdive.eu/index.php

www.aeronet.cz

www.slovenskeslovo.sk

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]