„Vaše produkty glorifikují vrahy.“ Dva dopisy pro Naše vojsko kvůli propagaci nacismu

Kalendář s nacisty (archiv)

Kalendář s nacisty | FOTO: archiv

František Bányai, předseda Židovské obce v Praze, napsal dopis majiteli nakladatelství Naše vojsko Emerichu Drtinovi kvůli kalendáři s nacisty, který prodává. Na něj navázal Michal Klíma, předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu, textem adresovaným zaměstnancům a spolupracovníkům tohoto nakladatelství. Tedy všem těm, kteří se na výrobě podobných předmětů podílejí. Oba texty zveřejňujeme v plném znění.

Otevřený dopis panu Emerichu Drtinovi, majiteli Našeho vojska

Vážený pane,

distribuce fotek nacistických vůdců uráží pozůstalé a potomky 45 milionů civilních obětí 2. světové války. Nacističtí vůdci, jejichž fotografie předkládáte a distribuujete, všemi prostředky realizovali svůj cíl násilím ovládnout svět, porobit miliony lidí a anihilovat ty, které ve své hrůzné ideologii předurčili k záhubě. Pro své cíle používali barbarské prostředky, nelidské zacházení a totální bezohlednost vůči všemu lidskému.

Bez ohledu na motivy, Vaše produkty jsou glorifikací vrahů s vysokým potenciálem negativně ovlivnit mladou generaci, bagatelizovat hrůznou minulost a podněcovat k nenávisti a novému násilí. Komerční záměr založený na zájmu osob fascinovaných zlem a násilím postrádá jakýkoliv cit a vnímání lidské důstojnosti, totální absenci slušných obchodních praktik a vnímám jej jako mimořádně odporný hyenismus.

Žádám Vás tímto otevřeným dopisem, abyste uvedené produkty s fotkami vrahů stáhl neprodleně z prodeje, zajistil jejich zničení a věnoval se poctivému řemeslu vydavatele a nakladatele.

František Bányai

předseda Židovské obce v Praze

Otevřený dopis zaměstnancům a spolupracovníkům nakladatelství Naše vojsko

Vážení kolegové,

po třiceti letech práce ve vydavatelstvích a nakladatelstvích si dovoluji vás takto oslovit.

Předseda Židovské obce v Praze pan František Bányai napsal otevřený dopis majiteli vašeho nakladatelství panu Emerichu Drtinovi, ve kterém ho požádal, aby nakladatelství přestalo vyrábět a prodávat předměty s podobiznami nacistických vrahů a stáhlo je z prodeje. Napsal: „Nacističtí vůdci, jejichž fotografie předkládáte a distribuujete, všemi prostředky realizovali svůj cíl násilím ovládnout svět, porobit miliony lidí a anihilovat ty, které ve své hrůzné ideologii předurčili k záhubě. Pro své cíle používali barbarské prostředky, nelidské zacházení a totální bezohlednost vůči všemu lidskému.“

Vaše nakladatelství produkuje něco, co v moderní Evropě nemá obdoby. Není to ale tak, že by předměty, které urážejí oběti nacismu i všechny slušné lidi, vznikaly samy, ani je nepochybně nevyrábí osobně pan Drtina. Za jejich výrobou je práce vaše nebo práce práce vašich kolegů a kolegyň. Někdo vytvořil grafický návrh, někdo ho dále zpracoval, někdo ho schválil, někdo objednával výrobu, někdo tyto předměty od výrobce přebíral a uskladňoval, někdo zpracovával objednávky z e-shopu, někdo tyto předměty balil a odesílal, někdo je vozil do obchodu a někdo je v obchodě prodává. Řada lidí se podílela a zjevně stále podílí na této nemravné a podle mého názoru i nezákonné činnosti. Uvědomte si prosím, na čem spolupracujete. Bez vás, bez pracovníků a spolupracovníků, kteří pro majitele nakladatelství tuto činnost vykonávají, by tyto odporné věci neexistovaly, podobně jako by bez přičinění mnoha drobných pracovníků nebyli mrtví v koncentračních táborech, které sice vznikly z rozhodnutí „osobností“, jejichž podoby nesou vaše výrobky, ale plynové komory oni sami nepostavili ani do nich nepouštěli plyn.

Vyzývám vás, abyste se odmítli podílet na výrobě a prodeji předmětů s podobiznami nacistických zločinců. Odmítněte je připravovat, vyrábět i prodávat. Uvědomte si svou zodpovědnost před svým svědomím i před zákonem.

Michal Klíma

předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]