Vatikán: kardinál Angelo Becciu mezi deseti obviněnými ze zpronevěry

Kardinál Giovanni Angelo Becciu. (Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-4.0)

Kardinál Giovanni Angelo Becciu. | FOTO: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-4.0

Vatikánský soudce nařídil, aby deset lidí včetně italského kardinála bylo postaveno před soud za údajné finanční zločiny.

Kardinál Angelo Becciu se stal nejvýše postaveným duchovním ve Vatikánu, který byl obviněn ze zpronevěry a zneužití úřadu, píše zpráva BBC.com. Třiasedmdesátiletý kardinál, který pochybení popírá, byl loni v září nucen rezignovat, ale zůstal mu jeho kardinálský titul. Obvinění se týkají nákupu nemovitosti v Londýně za několik milionů dolarů z církevních prostředků.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Kardinál Becciu byl blízkým spolupracovníkem papeže a dříve zastával klíčovou funkci ve vatikánském státním sekretariátu. Loni italským médiím řekl, že byl propuštěn kvůli podezření, že dával církevní peníze svým bratrům, ale tato obvinění popřel. „Neukradl jsem ani jedno euro,“ řekl tehdy.

Mezi deseti obviněnými jsou také bývalý papežův tajemník a bývalí šéfové vatikánské finanční zpravodajské jednotky. Čelí obvinění včetně zpronevěry, praní špinavých peněz, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci.

John McManus ve své analýze pro BBC News píše: „Údajné zločiny ještě musí prokázat soud. Ale samotný fakt, že papež byl připraven schválit obvinění a soudní proces s kardinálem, který byl nejen vysokým členem vatikánské hierarchie, ale podle vlastního vyjádření také Františkovým přítelem, opět signalizuje jeho jasný záměr, že pokud jde o finanční delikty, je připraven podniknout bezprecedentní kroky k očištění pověsti církve. Rizikem pro papeže i pro církev je, že tento soudní proces otevře možné špatné hospodaření s financemi Svatého stolce další veřejné kontrole.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]