Včera v pět odpoledne se možná začala rodit koalice, která Babiše smete

ČT

Andrej Babiš | FOTO: ČT

Setkání dvou předsedů a jedné předsedkyně nad pivem několik hodin po volbách by mohlo do roka změnit politickou scénu. Pokud všechno půjde aspoň trochu dobře. Co na to Mikuláš Minář, se ještě uvidí, ale to už není tak důležité.

Zprávu přinesly Seznam zprávy a poněkud zapadla ve smršti čísel a grafů při sčítání hlasů: „Okolo 17. hodiny, když už byly známé výsledky krajských a senátních voleb, se v restauraci v centru Prahy sešla trojice lídrů opozičních stran: Petr Fiala z ODS, Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 a Marian Jurečka z KDU-ČSL. ‚Naše setkání není nijak překvapivé. Ušli jsme ve volbách společný kus cesty a ještě nás velký kus čeká,‘ smál se Fiala a naznačil, že strany by se rády domluvily i na společné koalici pro sněmovní volby v příštím v roce. ‚Můžete se spolehnout. Vypadá to dobře.‘“

Pavel Hofman

Je tedy docela reálné, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do voleb v jedné koalici. Strany by prý chtěly společnou koalici ohlásit do konce roku.

O důvodech není potřeba moc uvažovat, napadne to i politicky trochu vyspělé dítě. Lidovci a Topka se mohou do sněmovny dostat a mít tak dohromady 10 nebo 12 procent hlasů. Stejně tak ale nemusí a pak dnešní opozice o to samé procento hlasů přijde. Druhou věcí je, že malé strany, i když se do sněmovny těsně dostanou, potřebují kvůli našemu volebnímu systému na jedno křeslo mnohem více hlasů.

Každá mince má dvě strany a koalice také. Za zisk hlasů se platí zřeknutím se nějakých představ z vlastního programu. V případě vypadnutí ze sněmovny ale taková strana neprosadí nic a ještě jí hrozí zánik.

Potíže se dají předem docela dobře zmapovat. Dominik Feri napsal na twitter k fotografii z této schůzky: „Mám pro vás hádanku: o čem se baví předsedové těchto tří stran, když jsou za rok sněmovní volby? :))“

Jeden přispěvatel se ptal:

Napadá mě spousta otázek. Vybírám: – Jaká bude EU pozice této party? Co euro? – Co ekologie? Jed na hraboše, nebo orli? Green Deal? – Manželství pro gaye a lesby? – Co rodinná politika? U KDU tak zásadní, u TOP a ODS žádná… – Kdo půjde to předvolební debaty? Kdo je lídr?

Druhý mu na to odpověděl:

1/ Euro budou jen zdlouhavě „chystat“. 2/ Podpora zelenosti může být, s Green Dealem velí Angela. 3/ Jsou spíše proti, nechají další roky spát. 4/ Podpora rodin formou daňových úlev. 5/ Fiala, tím svým sucharstvím bude v zajímavém kontrastu k Babišovi a Bartošovi.

Pak se tam samozřejmě objevují hlasy různých hlasatelů čistých idejí, které už známe. Jsou to obavy o evropskost, konzervativnost, čitelnost, charismatičnost. Jako bychom byli v situaci, kdy se na něco takového dá hrát. Zemi hrozí, že se tu zavede „demokracie bez přívlastků“ (naštěstí tvůrci ústavy vymysleli vysmívaný senát), Potěmkinova vesnice, kde se hraje na svobodné volby a přitom lze lidem čistit mozky duševním savem z Babišových médií, že budeme mít zahnívající stát bez inovací a budoucnosti a lenní systém kšeftíků v duchu Vratislava Mynáře a Jaroslava Faltýnka. Tohle musí zmizet.

Budoucnost není nikdy předem daná. Stačí si vzpomenout na smutný konec někdejší Čtyřkoalice a dalších snah. Proti demokratické opozici stojí odhodlaní psychopaté s balíky peněz a podporovaní dezinformačními stokami. Můžeme čekat záplavu řetězových mailů a všelijakých „odhalení“. Marek Prchal a další podobní tvůrci, kteří nejsou tak vidět, budou málo spát a začnou ještě víc makat. Babišova média s dosahem 3.5 milionu čtenářů nás obohatí v klíčových okamžicích problematikou autolékárniček a několika nových pejsků, s kterými se mazlí paní Monika. Spanilé výjezdy strany a vlády autobusem k řekám a rybníkům, kde bude prováděno vypouštění různých ryb a obojživelníků, budou zřejmě obden. Za koronavirus budou moci Kalousek, Bakala a Cikrt. Spiknutí Bruselu, „zrádců“ a reakčních sil proti našemu trpícímu premiérovi bude třeba odhalit.

To všechno už známe, jen se nám toho dostane ve větší míře. Dva týdny před volbami Babiš zjistí, že pod nějakým kopcem se nachází velké zásoby ropy, plynu, uranu, zlata a že zlá opozice by je určitě prodala cizincům a zabránila by tak blahobytu, který zajistí jen pan premiér, který všechno dělá dobře. Syn Andreje Babiše bude dále žít v neznámu a hrát si šťastný šachy sám se sebou. Jistí členové Rady ČT také nebudou líní a odhalí, že před třemi lety televize nevýhodně koupila zimní pneumatiky na nějakou dodávku a kardinál Duka (bude-li ještě ve funkci) prohlásí, že liberální demokracie není podle evangelia. Miloš Zeman (bude-li ještě ve funkci) si nechá dát nakřivo kravatu a v saku zapnutém na jeden knoflík odhalí, kdo všechno za celý život nepostavil ani psí boudu.

Už by to všechno mohlo skončit, aby konečně začalo něco trochu normálního.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner