Útok Kliniku nezlomí. Náckové nás ani nezastrašili, ani neoslabili, říkají její členové

Eric Drooker

Dnes odpoledne se u pražského sociálního centra Klinika sešlo několik set lidí, aby vyjádřili podporu komunitě centra, která byla včera večer napadena neznámými útočníky (podívejte se také dole pod článkem na video se svědectvím přímého účastníka včerejšího útoku a prohlédněte si fotogalerii).

Zástupce Kliniky řekl v úvodu pár slov za celé autonomní sociální centrum: „Především vám chceme všem moc poděkovat, že jste přišli, děkujeme za všechny projevy solidarity, které jsme dostali včera a dostáváme stále dál. Bylo jich opravdu hodně a byly posilující. Už jen včerejší setkání na Klinice bezprostředně po útoku ukázalo způsob, jakým Klinika funguje. Tedy na základě sítě lidí, kteří ji podporují, a to dobrovolně, ne z žádných grantů, o kterých se pořád mluví, ale kteří ji podporují prostě proto, že to dává něco ostatním i jim samotným, a během velmi krátkého času se vlastně podařilo tu budovu dát do pořádku a strávili jsme tam příjemný večer.

Chceme říct za autonomní sociální centrum Klinika, že se rozhodně nenecháme včerejším útokem zastrašit, že budeme pokračovat v tom, co děláme, že nás to naopak utvrdilo v tom, že je to potřeba, a budeme to dělat dál. Chceme zdůraznit, že to, co se stalo včera, není jen výsledek velmi hloupé hry na hrdinství několika neonacistických chuligánů, je to také konkretizace nenávisti a násilí, která stále silněji ovládá českou společnost.

Myslíme si, že na tom mají podíl všichni, kteří v poslední době využívají a posilují strach a zmatenost lidí ve společnosti, ať už jsou to mainstreamová média, politici, kteří hrají na xenofobní notu, islamofobní hnutí, nebo jednotlivci typu Martina Konvičky nebo Petra Hampla, ti všichni nesou svůj podíl na konkrétním násilí, ať už je to násilí, ke kterému došlo včera na klinice, nebo před týdnem ve Vršovicích proti muslimskému aktivistovi.“

Poté zdůraznil, že ohrožením naší bezpečnosti nejsou ani lidé na útěku, ani levicoví aktivisté, ale ti, kteří šíří strach a násilí, lhostejno, zda jsou to lidé muslimští, křesťanští nebo sekulární, ať už operují na Blízkém východě nebo na pražském Žižkově. Dodal, že výsledkem toho, co se stalo včera, by měla být snaha o zodpovědnější a solidárnější společnost, ve které budou antifašistické postoje tím nejpřirozenějším. „Což není úkol pro policii, ale pro nás všechny,“ pronesl zástupce kliniky na závěr.

Na akci vystoupili také publicista a spisovatel František Kostlán, senátor Václav Láska, nebo mluvčí iniciativy Pomáháme lidem na útěku, Marie Heřmanová. Podívejte se na galerii.

Z politiků byli na místě ještě primátorka Krnáčová, nebo ministr Dienstbier. Ten na naši otázku, proč přišel podpořit sociální centrum Klinika odpověděl, že podle něj včerejší útok na Kliniku vystupňoval nenávist o kus dál, od slov k velmi nebezpečnému fyzickému útoku. „Já bych byl nerad, aby se něco takového stalo normálním v České republice. A aby se to nestalo, tak myslím, že je potřeba se vůči tomu jasně vymezit. Nejde jen o politiky, kde by to mělo být samozřejmé, ale každý občan, který má zájem na tom, aby tady zůstala demokratická a tolerantní společnost, tak by se měl ozvat, protože bez širšího hlasu ve společnosti se té nenávisti dá jen velmi obtížně čelit. Dnes jsou úplně normální výhružky fyzickou likvidací na facebooku, pohrůžka premiérovi kalašnikovem, která byla včera opakovaná na akcích, jež organizovaly různé typy fašistů… Pokud tomu opravdu nebudeme čelit, tak se ta hranice dá asi posouvat libovolně,“ prohlásil ministr.

Účastníci setkání z řad veřejnosti si poté šli prohlédnout kliniku, a někteří se rovnou zapojili do hrabání listí a úklidu uvnitř budovy.

O tom, co přesně se včera stalo, nám povyprávěl Tadeáš Polák, jeden ze členů kliniky, který byl včera při útoku v budově. Podívejte se na video.

Polák poté mimo kameru ještě doplnil, že zraněný po včerejším útoku je v pořádku. A že večer po útoku byla na Klinice dobrá nálada, kterou způsobila obrovská vlna solidarity. Kliniku totiž krátce po útoku navštívilo asi 150 lidí, kteří nabízeli materiální a praktickou pomoc a nabídka pomoci ze všech stran neustává doteď. „Kdyby ti náckové, kteří nás napadli, viděli, jak dobrá atmosféra tady je, tak by asi byli velmi nešťastní z toho, že se jim vlastně nepovedlo vůbec nic, ani nás zastrašit, ani nás oslabit. Naopak, hnutí, které tady bojuje proti rasismu, tímto posílilo,“ řekl Tadeáš Polák.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]