Vdova se u soudu postavila ruskému vojákovi: Před kým nás chráníte? Před mým manželem, kterého jste zabili? 

Ruský voják Vadim Šišmarin, který je souzený na Ukrajině (Anna Myroniuk / The Kyiv Independent / se svolením)

Ruský voják Vadim Šišmarin, který je souzený na Ukrajině | FOTO: Anna Myroniuk / The Kyiv Independent / se svolením

V Kyjevě pokračuje soud s ruským vojákem Vadimem Šišmarinem, který je obžalovaný z válečného zločinu zabití civilisty. Dvaašedesátiletého Oleksandra Šelipova zastřelil v prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu. Ve čtvrtek u soudu stanula proti členovi Putinovy armády vdova po zavražděném Kateryna Šelipová. Voják ji požádal o odpuštění.

„Litoval jste svého činu?“ zeptala se soudu ovdovělá Ukrajinka. Jejího manžela zastřelil teprve jednadvacetiletý ruský voják z elitní 4. gardové Kantemirovské divize. Svou vinu přiznal a Šelipovou požádal o odpuštění. „Ale rozumím tomu, že mi nebudete schopna odpustit,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

Kateryna Šelipová během soudního procesu položila vojákovi několik otázek. „Řekněte mi, proč jste sem přišli? Chránit nás?“ ptala se vojáka na důvod ruské invaze. „Před kým nás chráníte? Před mým manželem, kterého jste zabili?“ pokračovala. Voják neodpověděl.

Ovdovělá Šelipová uvedla, že je jí ruského vojáka líto, ale odpustit mu nedokáže. Údajně v osudný den slyšela výstřely a následně viděla vojáka Šišmarina držet zbraň. Když mohla vyjít ven, uviděla tělo svého mrtvého muže. „Byl zabit výstřelem do hlavy. Začala jsem hlasitě křičet,“ popisuje. 

„Ztráta mého muže je pro mě vším,“ uvedla ovdovělá žena, která o manžela přišla 28. února, tedy pár dní po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. „Byl to můj ochránce,“ dodala.

Šišmarin prý vystřelit nechtěl

Obžalovaný Vadim Šišmarin zastřelil neozbrojeného civilistu poté, co se skupinou několika dalších vojáků ukradl auto. Muž údajně vedl kolo a telefonoval. Rusové se obávali, že by mohl ukrajinskou armádu informovat o jejich poloze. 

Podle Ivana Maltyseho, ruského vojáka, který byl na místě činu společně s Vadimem Šišmarinem a dalšími vojáky, souzený voják vystřelit nechtěl. Podle Maltyseho dostal Šišmarin rozkaz civilistu zastřelit, protože civilista telefonoval. 

„Vadim to neudělal. Voják, jehož jméno neznám, se v autě otočil a začal na Vadima křičet, že musí splnit rozkaz, jinak budeme prozrazeni,“ uvedl Maltyse. „V tu chvíli jsme byli téměř u civilisty a Vadim pod tlakem vystřelil. Vypálil tři nebo čtyři náboje,“ dodal. 

(Pavel Beneš)

Šišmarin u ukrajinského soudu uvedl, že muže zabít nechtěl, pouze poslouchal rozkazy jiného vojáka. „Řekl, že nás vystavím nebezpečí, když to neudělám. Vystřelil jsem na něj na krátkou vzdálenost. Zabilo ho to,“ uvedl ruský voják.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina řekl deníku BBC, že o tomto případu nemá Kreml žádné informace. Moskva mezitím stále popírá, že by její armáda na Ukrajině páchala válečné zločiny. Ukrajina doposud identifikovala možných 11 tisíc válečných zločinů spáchaných Ruskem na ukrajinském území.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]