Ve čtvrtek přibylo 22 663 případů covidu-19. Počty klesají, méně se však také testuje

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Ve čtvrtek přibylo v České republice celkem 22 663 potvrzených případů covidu-19, což je nejnižší počet ve všední den za dobu od 17. ledna. V mezitýdenním srovnání pak pokles činí 15 000 případů. Ovšem výrazný pokles zaznamenalo také testování.

V nemocnicích teď leží s koronavirem 3708 pacientů, z nichž je 246 v těžkém stavu. Došlo k poklesu také incidenčního čísla – na 100 000 obyvatel v posledních sedmi dnech připadá 1689 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Počty odhalených nákaz klesly v mezitýdenních srovnáních již třikrát za sebou. Laboratořím se tento týden podařilo odhalit zatím 118 965 případů. Minulý týden jich za první čtyři dny bylo o téměř 50 000 více.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Podstatně však klesá zájem o testování. Ve čtvrtek bylo testů 103 000, před týdnem téměř 169 000. U nejčastějších preventivních testů se proti minulému týdnu snížila pozitivita o necelý procentní bod na 14,55 procenta. Podobné to bylo i u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým. Pozitivních bylo 19,53 procenta vzorků, o procentní bod méně než před týdnem. V případě diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, pozitivita dokonce vzrostla na více než 43 procent.

Vysoké počty nakažených v posledních týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný. Počet hospitalizovaných přesto začal růst, protože se nákaza podle epidemiologů přesouvá mezi starší lidi a ohrožuje zejména ty nenaočkované z nich. Před týdnem bylo hospitalizovaných zhruba o 500 méně, těžkých případů pak přibylo asi 40.

Vyšší jsou rovněž počty zemřelých. V lednu umíralo s covidem v průměru 33 lidí denně, tento týden bylo obětí pokaždé více než 40. Výjimkou je zatím čtvrtek, kdy ministerstvo eviduje 25 obětí. Údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Pondělních 57 úmrtí je nejvíce za jeden den od prvního lednového týdne.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Incidenční číslo ale rychle klesá, před týdnem bylo vyšší než 2400. Snížilo se ve všech krajích, nikde už není přes 2000. Nejvyšší je v Jihomoravském kraji, kde na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 1958 nakažených. Naopak v Karlovarském kraji je incidence 1299, což je nejméně v Česku.

Lidé v ČR se od čtvrtka nemusejí při využívání služeb a vstupu na hromadné akce prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19. Podle některých lékařů a epidemiologů je ale rozvolnění předčasné. Certifikáty jsou navíc dál potřebné pro cestování do zahraničí. Další zmírnění restrikcí má následovat od 18. února, kdy končí plošné povinné testování na koronavirus ve firmách a ve školách. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu uvedl, že od 1. března bude z opatření platit prakticky jen nošení respirátorů.

Dosud se v Česku potvrdilo 3,36 milionu nákaz, vyléčily se skoro tři miliony lidí, 37 712 jich zemřelo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články