Ve čtvrtek přibylo v Česku víc případů covidu než před týdnem

Ilustrační foto  (Pixabay/Engin_Akyurt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Engin_Akyurt

Ve čtvrtek se přerušilo předchozí vytrvalé zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku. Přibylo 4624 nakažených, zhruba o 600 více než minulý čtvrtek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty počtu lidí nakažených koronavirem postupně klesaly od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních čísel kolem 15 000 případů denně. Index rizika protiepidemického systému PES se ale dnes oproti předchozím dnům nezměnil, už 12 dní v řadě je na 57 bodech ze sta.

Podobně jako denní přírůstky nově nakažených zpomalovaly v předchozích dnech i nárůsty počtu úmrtí lidí s covidem-19. Na přelomu října a listopadu přibývaly denně i více než dvě stovky zemřelých. Minulý týden se ale už nárůsty držely těsně nad stovkou a v neděli bylo úmrtí 92. Také v úterý a ve středu tento týden se dostaly denní počty zemřelých těsně pod stovku. Za čtvrtek zatím ministerstvo hlásí 46 úmrtí, údaje o počtu zemřelých za jednotlivé dny však úřad většinou zpětně navyšuje.

Eric Drooker

Od 1. března, kdy byly v Česku zaznamenány první případy nákazy koronavirem, potvrdily testy covid-19 celkem u zhruba 538 000 lidí a zemřelo 8641 nakažených. Aktuálně nemocí v zemi trpí přibližně 61 000 lidí, u většiny z nich má však covid-19 lehčí průběh. V nemocnicích skončilo podle posledních údajů za středu jen zhruba 7,2 procenta aktuálně nemocných.

Počet hospitalizovaných ve středu oproti úterku mírně klesl na 4544, z toho 586 lidí bylo ve vážném stavu. Na začátku listopadu, kdy bylo hospitalizovaných nejvíce za celou dobu epidemie, bylo v nemocnicích zhruba 8300 lidí s covidem-19. Ve středu se také mírně snížil podíl nově potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů z úterních 22,6 procenta na 22,2 procenta. Údaje o testech za čtvrtek ministerstvo zveřejní až dnes večer.

Z jednotlivých okresů České republiky se v posledních dnech nejvíce šíří koronavirus stále na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam bylo zaznamenáno v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 486 případů nákazy. Druhý nejvyšší nárůst byl na Semilsku, a to 340 nakažených za týden na 100 000 obyvatel.

Index rizika protiepidemického systému, se kterým souvisí zavádění či rozvolňování vládních opatření proti šíření covidu-19, se v Česku už od 23. listopadu stále drží na 57 bodech, tedy na třetím stupni pohotovosti z pěti. V jednotlivých regionech se ale situace různí. Nejnižší je nyní rizikové skóre Prahy se 49 body, naopak nejvyšší je se 71 body v Libereckém kraji.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články