Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla oproti loňskému roku o 3,7 %

Ilustrační foto (FORUM 24)

Ilustrační foto | FOTO: FORUM 24

Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 3,7 %. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména výdaji na tvorbu hrubého kapitálu. Pozitivně přispěly také výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) vzrostla ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 3,4 %. V mezičtvrtletním srovnání nejvíce přispělo k jejímu růstu odvětví informačních a komunikačních činností a také odvětví profesních, vědeckých, technických a administrativních činností. Dařilo se také průmyslu a skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Naopak pokles zaznamenalo stavebnictví.

(Týdeník FORUM)

„Celkové výdaje na konečnou spotřebu klesly mezičtvrtletně o 0,2 %. Výdaje domácností se ve stejném období snížily o 0,1 %. Pokles nastal především u výdajů za nákup předmětů dlouhodobé spotřeby. K poklesu došlo i u výdajů na konečnou spotřebu vládních institucí, které mezičtvrtletně klesly o 0,4 %,“ okomentoval publikované údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu.

Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách hodnoty -25,8 mld. Kč, a bylo tak o 77,3 miliardy nižší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz meziročně vzrostl o necelá dvě procenta, přičemž vývoj ovlivnil především růst vývozu služeb. Naopak k poklesu došlo u vývozu chemických látek, základních kovů a kovodělných výrobků. Dovoz rostl meziročně o 2,7 % především zásluhou růstu dovozu ropy a zemního plynu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články