
Ilustrační foto FOTO: ZSU/ 79. brigáda (se souhlasem)
FOTO: ZSU/ 79. brigáda (se souhlasem)

Oksana Rubaniak bojuje za Ukrajinu už tři roky. V první den ruské invaze v roce 2022 se přihlásila do dobrovolnické jednotky a zanedlouho do regulerní armády. Se 72. samostatnou mechanizovanou brigádou se zúčastnila jako kulometčík těžkých bojů na frontě u Bachmutu, Marjinky či Vuhledaru.
Dívka s kulometem si mezi vojáky vysloužila přezdívku Xena. V březnu 2023 byla těžce zraněna. Po uzdravení se rozhodla v létě vrátit na frontu a v listopadu 2023 se ve věku 21 let stala velitelkou dronové jednotky se stovkou vojáků.
Už před válkou zkoušela Oksana Rubaniak psát první básně. Po roce 2022 vydala několik básnických sbírek o svobodě, životě a smrti. „Jednoho dne se na mém fotu objeví černá páska, je to jen otázka času, na frontě se blíží den mrtvých tisíckrát,” začíná jeden z textů. Nejen těmito básněmi se v poslední době hodně proslavila, napsaly o ní třeba magazíny Forbes, Vogue nebo Stern.
Ukrajinská armáda potvrzuje, že přijímá stále více žen, které působí i jako sniperky nebo pilotky. Branná povinnost pro ně obecně neplatí, ale určitá povolání, hlavně medicínská, se musí alespoň registrovat.
Armáda postupně ruší většinu omezení pro ženy. Dříve nemohly třeba řídit tanky nebo vojenské náklaďáky. To už neplatí. Zatímco v roce 2022 bylo v ukrajinské armádě jen 40 000 žen, z toho 5000 přímo na frontě, nyní je jich už 70 000.
Jenou z nich je i pilotka bojového vrtulníku Kateryna, jejíž skutečné jméno média z bezpečnostních důvodů nechtějí prozradit. Její otec byl důstojník, a tak prakticky vyrostla na základně. V deseti letech se směla poprvé proletět vrtulníkem. „Bylo to strašně nahlas a děsivé, ale chtěla jsem létat,” řekla deníku New York Times. Ovlivnilo ji to natolik, že se rozhodla stát pilotkou a v šestnácti se přihlásila na univerzitu.