Ve francouzských volbách zatím vede Macron. Hlasování končí ve 20 hodin

Ilustrační foto (Reuters)

Ilustrační foto | FOTO: Reuters

Belgická televize LN24 zveřejnila krátce před uzavřením volebních místností výsledky čtyř průzkumů provedených během hlasování ve francouzských prezidentských volbách, podle nichž zatím vede stávající hlava státu Emmanuel Macron s 55 až 58 procenty hlasů nad svou soupeřkou Marine Le Penovou. Hlasování ve Francii končí ve 20:00, kdy francouzské televize zveřejní první projekce, jež obvykle bývají přesnější než průběžné sondáže.

LN24 se odvolává na průzkumy čtyř nejmenovaných renomovaných institutů pro výzkum veřejného mínění, podle nichž Le Penová dostane mezi 42 a 45 procenty hlasů. Na prezidentství by tak nedosáhla, stejně jako před pěti lety. Instituty provedly průzkum na internetu mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas do 17:00.

Podle redaktorů listu La Libre tyto průzkumy již kolují i ve francouzských médiích a ve štábech kampaní obou kandidátů.

Volební místnosti na francouzském venkově se uzavřely v 19:00, ve velkých městech hlasování končí ve 20:00. Francouzská média do té doby nemohou zveřejňovat výsledky odhadů na základě průzkumů mezi lidmi, kteří již odhlasovali. Belgická nebo švýcarská frankofonní média, která nejsou vázána francouzským zákazem, mohou svoje čísla zveřejňovat dříve.

Experti ovšem upozorňují, že takovéto „předběžné výsledky“ je třeba brát s rezervou, neboť se v minulých letech ukázaly být poměrně odlišné od výsledků skutečných.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články