Ve školách se bude testovat čínskými testy. První dodávka dorazí 28. února

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Antigenní testy, kterými se budou žáci testovat ve školách, bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. Budou to čínské testy Lepu. Vzorky se budou odebírat z kraje nosu. Stejné testy využívají rakouské školy.

Informaci dnes sdělil České televizi ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. První dodávka 800.000 kusů má podle něj dorazit 28. února, cena za test včetně dopravy je 65 korun. Studenti posledních ročníků středních škol by se podle vlády měli k prezenční výuce vrátit 1. března.

Mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová v tiskové zprávě uvedla, že společnost má dohromady dodat 3,654.000 testů do 15. března. Společnost byla podle ministerstva jediná, která splnila jak formální podmínky, tak požadavky na cenu a na schopnost dodat požadované množství testů včas.

Leteckou dopravu podle ministerstva zajistí dodavatel, testy budou následně distribuovány do krajů. „My s tím máme zkušenosti z jara, takže předpokládáme zapojení Hasičského záchranného sboru a vyzkoušených krajských distribučních center,“ řekl ČT Hamáček. Stejným způsobem se podle něj vnitro chystá do škol distribuovat i respirátory ze státních hmotných rezerv.

Ministr školství Robert Plaga ve středu uvedl, že ministerstvo školství po zajištění testů připraví instruktážní videa a návod, jak při testování žáků postupovat. Účast na testování bude podle něj nezbytnou podmínkou pro docházku k prezenčnímu vzdělávání.

Podle instruktážních videí z Rakouska si mohou děti vzorky pro testy odebírat samy. Výtěr se provádí z přední části nosu, odběrová tyčinka se vzorkem se následně zasune do vyznačeného místa na testovací kartičce, kterou žáci dostanou spolu s testem. Následně se tyčinka zakape speciálním roztokem. Okraje karty se pak slepí a na přední straně se po chvíli objeví pozitivní či negativní výsledek. Pokud je výsledek neprůkazný, je nutné test opakovat.

Podle Dlubalové hodnotilo ministerstvo nabídky od devíti firem. Některé ale musely být podle Hamáčka vyřazeny, protože nesplnily formální náležitosti, jako je například žádost o výjimku ministerstva zdravotnictví tak, aby mohly být testy použity pro samotestování.

O tom, že podepsal výjimku, která umožní nákup antigenních testů pro školy, dnes po jednání vlády mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný. „V současné době ještě s právními experty dalších resortů urychleně hledáme způsob, jakým usnadnit udělování těchto výjimek, aby se mohlo jednat o udělení ideálně plošné,“ řekl Blatný. Cílem podle něj je, aby mohly být pro plošné testování snadno využitelné i další testy, například ze slin. „Je naší snahou, abychom díky tomu v krátké době umožnili i testování a samotestování u zaměstnavatelů,“ dodal Blatný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]