Poslanec Daniel Korte pořádal v poslanecké sněmovně seminář „Meze legality odposlechu občana při komunikaci se svým advokátem ve světle ochrany lidských práv“. Pod krkolomným názvem se však skrývá zásadní problém, který se v České republice objevil po dvaceti letech. Pokud totiž policie odposlouchává rozhovory mezi obviněným a advokátem, jak se stalo v případu Sharama Zadeha (podnětu k pořádání semináře), ztrácí takový člověk právo na spravedlivý proces.

Korte ve sněmovně popsal, jak k bezprecedentnímu zneužití odposlechů došlo. Zadeh je obviněn z daňových úniků a jsou proti němu vedena dvě trestní řízení. Ovšem během několika měsíců, kdy byl na svobodě, byl odposloucháván. Tyto odposlechy jsou součástí trestního spisu, jenomže i s těmi, kde hovořil se svým advokátem. Policie a státní zástupci, tedy de facto obžaloba, tak mají přístup k informacím o tom, co daný člověk řeší se svým obhájcem. Taková praxe je naprosto neakceptovatelná, a Korte dokonce plánuje interpelovat premiéra Bohuslava Sobotku. „Je to bezprecedentní nabourání jednoho z pilířů právního státu,“ uvedl pro deník FORUM 24 Korte.

Zásadní porušení soukromí v rozhovoru obviněného s obhájcem se v České republice nestalo poprvé. V roce 1995 Ústavní soud rozhodl o nezákonnosti takových odposlechů v případě Marty Chadimové.  Odposlechy jsou v České republice mnohem větším problémem, než by se mohlo zdát. Korte jako předseda komise pro kontrolu použití odposlechů kritizuje praxi některých žalobců − ostatně také v Zadehově případě tento pochybný postup zvolilo olomoucké státní zastupitelství − i soudců.

Deník FORUM 24 se ptal nejen na případ odposlechů rozhovorů mezi advokátem a občanem, které jsou nezákonné, ale také na to, zda jsou v České republice přehnaně využívány. „Myslím si to. Nemohu to samozřejmě dokázat. Odposlech je tak závažný zásah do občanských a lidských práv, že by to měl být ten poslední prostředek, který Policie České republiky použije pro šetření,“ říká Korte s tím, že pro mnohé útvary policie je to bohužel prostředek první. Za velký problém považuje poslanec také úniky odposlechů do médií. „To je jeden z největších zločinů, který může být. Ten by se měl trestat přímo hrdelně.“

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora