Lídři stran se shodli na jménech ministrů, Petr Fiala je ve středu oznámí Zemanovi

Předsedové stran vládní koalice (ODS / se svolením autora)

Předsedové stran vládní koalice | FOTO: ODS / se svolením autora

Ve sněmovně se dnes dopoledne sešli lídři stran zastoupených v koalicích SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). ČTK to sdělil mluvčí občanských demokratů Václav Smolka. Ve formátu, který jejich vládní koaliční smlouva označuje jako K5, jednali o jménech kandidátů na ministry. Podle České televize na jménech panuje shoda.

Jména adeptů do vlády ve středu sdělí prezidentovi Miloši Zemanovi šéf ODS Petr Fiala, kterého hlava státu před týdnem pověřila vyjednáváními o nové vládě. Předsedové SPOLU a PirSTAN již předtím podepsali koaliční smlouvu, kterou toto pondělí pozdě večer jako poslední schválilo celostátní fórum Pirátů.

Týdeník FORUM (TF)

Kabinet bude mít 18 členů, ODS vedle premiéra obsadí pět pozic. Tři ministři připadnou lidovcům a dva TOP 09. Starostové a nezávislí budou mít čtyři ministry, Piráti tři. Strany už většinou interně jména kandidátů projednaly, veřejně je však podle vzájemné dohody nepotvrzují. Fiala je chce zveřejnit až poté, co s nimi seznámí prezidenta.

O víkendu schválili čtveřici kandidátů Starostové, dnes své dva adepty do vlády potvrdila TOP 09. Hotovo ještě nemají Piráti. Server Seznam Zprávy dnes uvedl, že již nalezli náhradníka za šéfa poslaneckého klubu Jakuba Michálka, který se minulý týden vzdal po debatě spolustraníků o kumulaci funkcí kandidatury na post ministra pro legislativu.

O kandidátovi budou Piráti patrně hlasovat přes víkend v on-line anketě celostátního fóra, do kterého patří všichni členové strany. Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal ČTK řekl, že zatím není jisté, zda se bude hlasovat o všech jménech, nebo pouze o jednom. Další kandidáti jsou totiž v takových pozicích ve vládním týmu, že je jejich mandát dostatečně silný, aby se o nich hlasovat nemuselo. Zda Piráti jméno kandidáta na ministra pro legislativu před hlasováním zveřejní, záleží podle Pikala na domluvě šéfa Pirátů Ivana Bartoše a Fialy.

Koaliční smlouva SPOLU a PirSTAN počítá s tím, že schůzky lídrů stran označované jako K5 se budou konat nejméně jednou měsíčně, jinak vždy na požádání některého z předsedů. Zpravidla jednou za dva měsíce by se měly scházet širší týmy K15 složené z předsedů stran a dvou dalších zástupců každého subjektu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]