Ve Spojených státech odkládají roušky. K očkování motivují i pivem zdarma nebo hranolkami

Očkování v USA. (U.S. Secretary of Defense)

Očkování v USA. | FOTO: U.S. Secretary of Defense

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tento týden vydalo doporučení, na základě kterého nemusí plně očkovaní lidé nosit venku i na většině uzavřených míst roušky. V USA se takto snaží pomalu vracet k normálu. Cesta ke kýženému počtu očkovaných je nicméně stále dlouhá: proočkováno mají aktuálně 42 procent obyvatel, vakcína je tu velmi snadno dostupná a nechat se očkovat může každý bez objednání.

Ve Spojených státech je očkování velmi široce dostupné. Není nutné zdlouhavě čekat, na některých místech ani registrovat, stačí přijít na očkovací místo a zájemce dostane dávku vakcíny ihned.

()

Další krok následoval tento týden: jak informuje televize BBC, Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí tento týden vyhlásilo, že plně očkovaní lidé již nebudou muset dodržovat nezbytné rozestupy a také přestane platit povinnost mít nasazenou roušku na většině veřejných míst. Doporučuje očkovaným lidem nosit roušky pouze v letadlech a vlacích a také na letištích a v nemocnicích.

Jak uvedla šéfka CDC Rochelle Walensky, nové pokyny vycházejí z prudkého snížení počtu případů, rozšíření očkování na mladší osoby a účinnosti vakcín proti variantám koronaviru. O významném milníku v přístupu k pandemii referoval také americký prezident Joe Biden, který si na tiskové konferenci v Bílém domě dokonce sám sundal roušku.

„Pokud jste plně očkovaní a můžete si sundat roušku, získali jste právo dělat něco, čím jsou Američané známí po celém světě: zdravit ostatní s úsměvem,“ řekl americký prezident a sám se krátce usmál. „Pravidlo je nyní jednoduché: nechat se očkovat, nebo nosit roušku, dokud tak neučiníte. Volba je na vás,“ napsal poté na twitteru.

Americké úřady čelily kritice za to, že jsou ve svých pokynech příliš opatrné. Kritici poukazovali na to, že by občané měli vidět větší přínos očkování z hlediska návratu k běžnému životu. „Pokud lidé zjistí, že po očkování nemohou dělat nic jinak, nebudou v očkování vidět přínos,“ řekla republikánská senátorka Susan Collins.

Právě v tomto tkví problém, se kterým se americká vláda musí aktuálně potýkat. Musí lépe motivovat k očkování. Země má podle serveru Bloomberg momentálně proočkováno 42 procent obyvatel.

V dubnu dosáhl průměrný počet podaných dávek za den vrcholu a vyšplhal se k 3,38 milionu. Nyní klesl na zhruba dva až dva a půl milionu miliony denně. Přestože prezident Biden stanovil cíl, aby 70 % dospělých mělo do 4. července alespoň první dávku, poptávka klesla – úřady se proto domnívají, že podobné rozvolnění pravidel by mohlo zájem Američanů obnovit.

Proces proočkovanosti se postupně zjednodušuje, na některých místech není třeba žádné registrace. Aby proces očkování více zatraktivnili, rozdávají k vakcinaci zdarma nejrůznější formy občerstvení – od piva přes cheeseburgery, donuty až po hranolky za každé očkování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]