Ve Spojených státech vrcholí kampaň před volbami do Kongresu. Trump připouští prezidentskou kandidaturu

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Ve Spojených státech vrcholí kampaň před nadcházejícími volbami do amerického Kongresu, v nichž voliči rozhodnou o novém složení celé Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Americký prezident Joe Biden v rámci závěrečné etapy kampaně na podporu zákonodárců ze své Demokratické strany v Novém Mexiku a v Kalifornii vyzval mladé voliče, aby chránili demokracii. Hovořil také právu na potrat, systému sociálního zabezpečení a kritizoval ropný průmysl za rekordní zisky, píše agentura Reuters. Bývalý republikánský prezident Donald Trump mezitím před svými stoupenci v Iowě naznačil, že se chystá v roce 2024 opět ucházet o Bílý dům.

Biden ani Trump příští úterý, kdy budou američtí voliči rozhodovat o rozložení sil v Kongresu USA a o guvernérech 36 států a tří teritorií, na volebních lístcích nebudou. Volby, které se konají v polovině funkčního období prezidenta, však zásadně ovlivní americkou politickou scénu před prezidentskými volbami, které se uskuteční za dva roky.

()

Biden návštěvu západu USA zahájil v Albuquerque v Novém Mexiku, kde hovořil o zrušení miliardových studentských dluhů a kritizoval rekordní zisky ropných společností. Demokratičtí zákonodárci v celé zemi čelí kritice kvůli inflaci a vysokým cenám benzínu.

V projevu na MiraCosta College v kalifornském Oceanside, kde demokratický zákonodárce Mike Levin obhajuje mandát, Biden zdůraznil význam státních a místních voleb po celé zemi a řekl, že mohou „rozhodnout o tom, zda se naše demokracie udrží“. „Demokracie je ve volbách,“ řekl Biden. „Pravdou je, že… tyto volby určí směřování země nejméně na deset nebo více let, “ dodal.

Republikáni by podle průzkumů mínění mohli získat většinu ve Sněmovně reprezentantů a možná i v Senátu.

Biden se ve svém projevu věnoval také právu na potrat, systému sociálního zabezpečení a dokonce i budoucnosti Íránu. Zmínil se i o svém koktání v dětství a o smrti své první ženy a dcery a později i syna Beaua. V Novém Mexiku prezident řekl, že jeho plán na odpuštění studentských půjček a program guvernérky Michelle Lujanové Grishamové na bezplatné vysokoškolské studium, který patří k největším v zemi, má pomoci mladým Američanům získat dovednosti, aby byli konkurenceschopní v moderní ekonomice.

„Vaše generace nebude ignorována, nebude zapuzena, nebudete umlčeni,“ řekl prezident studentům na Central New Mexico Community College. Také uvedl, že lidé by neměli být vězněni za prosté držení marihuany, a slíbil, že se opět pokusí prosadit zákaz útočných pušek.

Ropný sektor v Novém Mexiku je klíčovým tématem volebního klání a Biden zopakoval svou nedávnou kritiku ropných společnosti, které dosahují rekordních zisků a zároveň zvyšují ceny benzínu. Prezident ani další demokratičtí řečníci se nezmínili o vysokých spotřebitelských cenách, které podle analytiků ve volbách zastiňují téma práva na potrat a další sociální otázky, píše Reuters.

Republikánský exprezident Trump mezitím v Iowě na prvním ze série čtyř mítinků, v nichž podporuje republikánské kandidáty, naznačil, že hodlá za dva roky opět kandidovat na prezidenta. „Kandidoval jsem dvakrát,“ prohlásil, načež opět nepravdivě tvrdil, že zvítězil i v posledních prezidentských volbách. „Vyhrál jsem dvakrát a podruhé jsem si vedl mnohem lépe než poprvé, v roce 2020 jsem získal o miliony hlasů více než v roce 2016… A stejně tak jsem získal více hlasů než kterýkoli úřadující prezident v historii naší země,“ řekl Trump. „A teď, aby naše země byla úspěšná, bezpečná a velkolepá, to velmi, velmi, velmi pravděpodobně udělám znovu,“ dodal se slovy „připravte se“.

Trump sice v roce 2020 získal nejvíce hlasů v historii jako úřadující prezident – 72 milionů, ale přesto ho porazil jeho demokratický vyzyvatel Biden, který obdržel 81 milionů hlasů, poznamenal web BBC.

Není to poprvé, co Trump naznačil, že se bude o úřad prezidenta znovu ucházet, v říjnu se podobně vyjádřil v Texasu a v září v Pensylvánii.

Biden v pátek znovu promluví v Kalifornii a poté v Illinois, v sobotu se vydá do Pensylvánie na mítink s bývalým demokratickým prezidentem Barackem Obamou. V pondělí by měl promluvit na shromáždění v Marylandu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články