Ve Spojených státech vyvinuli test na koronavirus na bázi slin. Má stát pár dolarů

Ilustrační foto  (Pixabay/Fernandozhiminaicela)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Fernandozhiminaicela

Vědci na americké Yale School of Public Health vyvinuli laboratorní diagnostický test na bázi slin. Ten může zjistit, zda je někdo infikován novým koronavirem. Teď dostal test od amerického Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA) povolení k nouzovému použití.

Metoda zvaná SalivaDirect se dále ověřuje jako test pro jedince bez příznaků onemocnění. Děje se tak v rámci programu testování hráčů a zaměstnanců Národní basketbalové asociace (NBA). SalivaDirect je jednodušší, levnější a méně invazivní než tradiční metoda pro takové testování prováděná výtěrem nosohltanu. Podle dosavadních výsledků je test SalivaDirect velmi citlivý a má podobné výsledky.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

S povolením FDA pro nouzové použití může být testovací metoda okamžitě k dispozici dalším diagnostickým laboratořím, které chtějí nový test začít používat. Mohla by se rychle rozšířit pro použití v celé zemi, a to možná v řádu týdnů.

Důležité je, že metoda byla ověřena pomocí činidel a nástrojů od více dodavatelů. Tato flexibilita umožňuje pokračovat v testování, pokud se někteří prodejci setkají s problémy s dodavatelským řetězcem.

„Je to obrovský krok vpřed, který umožní přístupnější testování,“ říká badatelka Chantal Vogels, která vedla laboratorní vývoj a ověřování s kolegou Dougem Brackneyem. „Nápad vznikl v naší laboratoři brzy poté, co jsme zjistili, že sliny jsou slibným typem vzorku detekce viru SARS-CoV-2. Teď má potenciál využití ve velkém měřítku, aby pomohl chránit veřejné zdraví.“

Vývoj SalivaDirect jako nástroje odpovídajícímu zvýšené potřebě rozsáhlého a rychlého testování byl prováděn již letos na jaře Nathanem Grubaughem a Anne Wyllie na Yale School of Public Health. Když zjistili, že sliny jsou slibným typem vzorku pro detekci viru SARS-CoV-2, snažili se metodu dále vylepšit. Sliny se dají rychle a snadno odebrat, a to by úplně změnilo situaci. Cílem bylo zkrátit časy testování i náklady, aby bylo testování široce dostupné.

„Zjednodušili jsme test tak, že stojí jen pár dolarů za činidla, a očekáváme, že laboratoře budou účtovat jen zhruba 10 dolarů za vzorek. Pokud bude možné zavést v celé zemi levné alternativy, jako je SalivaDirect, mohli bychom zvládnout pandemii ještě před očkováním,” říká Nathan Grubaugh. Metoda také nevyžaduje žádné konzervanty nebo speciální zkumavky pro sběr slin.

Jackson Laboratory for Genomic Medicine ve Farmingtonu ve státě Connecticut teď bude s Yale spolupracovat, aby se zjistilo, jak umožnit testování pro širší veřejnost.

(Zdroj: news.yale.edu)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články