Paříž porušila kvóty. Město zaměstnává příliš mnoho žen. Za diskriminaci mužů zaplatí 90 000 eur

FB Anne Hidalgo

Starostka Paříže Anne Hidalgová | FOTO: FB Anne Hidalgo

Paříž kvůli tomu, že neangažovala dost mužů na vrcholných pozicích ve správě města, bude muset zaplatit nemalou sankci.

Kvóty, které podle původní ideje měly donutit samosprávy, aby z části uchazečů o práci na vysokých pozicích vybíraly výhradně jen ty ženského pohlaví bez ohledu na kvality jejich protějšků, nemilosrdně dopadly na město Paříž. Správa francouzské metropole totiž porušila kvóty tím, že zaměstnávala údajně příliš málo mužů. Starostka to označila za absurdní a nespravedlivé rozhodnutí.

Paříž tím, že na vrcholných pozicích správy města zaměstnává údajně málo mužů, se podle úřadů dopouští diskriminace, za což má zaplatit 90 000 eur (bezmáa 2,5 milionu korun). Starostce Anne Hidalgové se to nelíbí a rozhodnutí o předmětné sankci označila za absurdní a nespravedlivé.

Agentura AFP upřesňuje, že město v roce 2018 zavedlo 16 nových vedoucích pozic, jež obsadilo 11 ženami a 5 muži.  To je 69 procent, jak propočetlo Ministerstvo pro veřejnou správu, které konstatovalo, že to už je příliš. Odvolává se přitom na předpis, podle nějž předmětné pozice musejí být obsazovány nejméně ze 40 procent příslušníky určitého pohlaví. Tím, že muži byli na daných místech zastoupeni jen z 31 procent, usoudilo ministerstvo, že byli znevýhodněni.

Již zmíněná starostka, socialistka Hidalgová, nakonec prohlásila, že se z oznámení o pokutě „tajně raduje“ a že se pokuty ujme spolu se zastupitelkami a dalšími svými kolegyněmi na vedoucích pozicích. Zároveň ale varovala ministerstvo, že učinilo nezodpovědný a nebezpečný krok a dala najevo, že v otázce kvót přitvrdí. „K tomu, abychom jednoho dne dosáhli parity, musíme zrychlit, aby bylo do funkcí jmenováno více žen než mužů.

Zdroj: DW.com

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner