Ve stínu epidemie koronaviru probíhá likvidace demokratického systému

Vláda na tiskové konferenci – ilustrační foto (ČTK)

Vláda na tiskové konferenci – ilustrační foto | FOTO: ČTK

Je-li někdo narcistní psychopat s hysterickými rysy a nezřízenou touhou po moci a ovládnutí druhých, okamžitě využije jakékoliv krizové situace ke svému prospěchu. Vzhledem k tomu, že má obvykle i diktátorské sklony, okamžitě sáhne po možnosti omezit nějakou tu svobodu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

U Andreje Babiše k tomu došlo ne náhodou v okamžiku, kdy se objevil původní program pondělního zasedání vlády. Bod, který musel schválit a který se týkal jeho majetku/nemajetku a osoby, bod o Návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů. A novináři i veřejnost se začali ptát. Kdo to dal na pořad jednání vlády? Prý ministryně Benešová. Kdo to schválil? Babiš ne! Ten teď přece shání roušky a maká. Může zákon nějak ovlivnit současné chápání premiérova střetu zájmů v jeho prospěch? Shut up, journalists!

A vláda (Babiš) ihned vydala nařízení, podle kterého na její tiskové konference mohou jen zástupci pěti médií. Ostatní mají smůlu a

a) nemohou položit dotazy,

b) sama média se informace dovědí z médií.

V první chvíli to vypadalo komicky. Taková trapná pomstička šťouravým novinářům.

Jenže ve skutečnosti se jedná o prachsprosté omezení práva veřejnosti na informace. Je to způsob, jak zamezit kladení nepohodlných otázek. Nejde tu o práva jednotlivých novinářů, ale o právo celé společnosti kontrolovat moc. A to je podstata demokracie.

Babiš se zřejmě pod dojmem svého dávného mládí domnívá, že naše média mají být zglajchšaltovaná a jeden novinář se může ptát stejně jako jiný a na ty samé věci co ostatní.

A nyní otázka – kdo je reálným viníkem tohoto odporného pokusu omezit principiální prvek demokracie v Česku? Vláda? Babiš? Sama média? Všichni, možná.

Eric Drooker

Babiš všechno hází na virus a za virus se schovává. To virus, mrcha zrádná, ten je vším vinen. Na něj to můžeme shodit. A když to vyjde, tak vláda/Babiš zase něco oseká a přivře. Mnoho lidí bude blahem vrnět. A bude vrnět tak dlouho, než zjistí, že jsou pryč všechny občanské svobody a demokratické principy.

Nebo také nezjistí. Ti vrnící jsou totiž stejní lidé, kteří měli pocit, že v období reálného socialismu se žije fajn. Kdyby jim to nekazili ti svobodomyslní křiklouni, kteří si neváží teplíčka a smrádečku. A proto dostali zaslouženě pendrekem.

P. S.

Jako přímý účastník tzv. televizní krize v roce 2000 si pamatuji, jak reagovala tehdejší média na útok ČSSD a ODS, resp. Zemana a Klause na nezávislost ČT. Přibližně 95 % z nich se postavilo na stranu televize a plně podpořilo kroky jejích redaktorů, reportérů i vedení. Doufám, že nyní to ČT kolegům vrátí a plně je zastoupí. Zatím se zdá, že se toho chopila jen ČTK.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články