Ve stopách Čuby a zmizelého čínského poradce. Zeman chce k sobě Prymulu

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) (ČTK)

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) | FOTO: ČTK

Jestli skutečně nastal konec Romana Prymuly v aktivitách, které se týkají přímo tohoto státu, ještě uvidíme. Jak píše deník Echo 24, Prymula by se mohl stát součástí poradního týmu prezidenta Miloše Zemana“. Echu to potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ovčáček Echu sdělil: „Pan prezident skutečně uvažuje o tom, že by nějakou formu spolupráce s panem profesorem Prymulou navázal.“ Neřekl ale, o jakou funkci by se mohlo jednat.

FORUM 24 (archiv)

Miloš Zeman vždycky vynikal tím, že kolem sebe shromažďoval jako rádce pozoruhodné osoby. Vyniká mezi nimi pochopitelně záhadný Martin Nejedlý, který vlastně oficiálně žádnou funkci nemá, ale z nějakého důvodu úřaduje na Hradě a vymámili pro něj diplomatický pas, a tak vyrazil za jarní vlny pandemie s Vratislavem Mynářem a Jaroslavem Tvrdíkem na předem nikomu neohlášenou návštěvu Číny. Kdysi ho vzal Zeman s sebou na setkání s velikým V. V. Putinem místo velvyslance Remka. Co je nějaký velvyslanec proti Nejedlému?

Pak jsme tu měli pana Františka Čubu, někdejšího šéfa JZD Slušovice. Ten měl radit Zemanovi se zemědělstvím. Pan Čuba ovšem kvůli nemoci nezvládal ani jezdit do senátu, kam byl zvolen, tak nevíme, co všechno poradil a jak se to na rozkvětu země projevilo.

Smutný konec potkal čínského poradce Jie Tie-minga, který se zapletl do nějakých korupčních záležitostí a pak zmizel kdesi v kobkách vyšetřovacích zařízení čínské komunistické strany. Zřejmě už tedy neradí. Pak se divme, že ty slibované čínské miliardy nedorazily, když poradce už není. Místo miliard dorazil z Číny virus. Tak aspoň jsme Číně mohli okázale aktem klanění u letadla poděkovat za zdravotnické pomůcky, co jsme si koupili.

Teď tedy Prymula. Ten má k Číně blízko, ačkoliv není známo, nakolik třeba umí čínsky. Když byl šéfem nemocnice v Hradci Králové, plánoval tam zřídit Kliniku tradiční čínské medicíny a v červnu 2015 na místo přijela i soudružská delegace vedená čínskou vicepremiérkou, klepalo se na základní kámen a sázel strom česko-čínského přátelství.

Jsme tedy zvědavi, jaké plody vydá strom přátelství a spolupráce Miloše Zemana a Romana Prymuly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]