Ve Švédsku k promoření a stádní imunitě nedošlo. Čísla jsou jasná

koronavirus, covid, Švédsko

V debatách na internetu se stále připomíná Švédsko, které je uváděno jako vzor toho, že přísná opatření jsou zbytečná a že se lze spolehnout na získání kolektivní – stádní imunity. Jenže podle současných dat už je zřejmé, že k tomu nedošlo.

Analýzou faktů se zabývá fact checking agentury Reuters. Článek k tématu byl zveřejněn 2. prosince, kdy ve Švédsku probíhala druhá vlna infekce a vrátila se i úmrtí na covid-19. I po několika týdnech dalšího vývoje čísla potvrzují stále to samé – kolektivní imunity dosaženo nebylo, a přiznávají to sami Švédové.

archiv

V článku se dočteme, že s nejvyšším denním průměrem hlášeným 12. listopadu byly infekce nemocí covid-19 ve Švédsku na 99-procentním vrcholu, přičemž v průměru bylo každý den hlášeno 4625 nových infekcí. V době zveřejnění článku na Reuters bylo v zemi od vypuknutí pandemie hlášeno 257 934 infekcí a 6891 potvrzených úmrtí souvisejících s koronavirem. Švédsko mělo v polovině roku 2020 přitom 10 milionů 352 tisíc obyvatel. (Nyní je infekcí přes půl milionu a počet úmrtí přesáhl 10 tisíc.)

Podle analýz úmrtnosti od Johns Hopkins Coronavirus Resource Center byla úmrtnost ve Švédsku 2,6 %, tedy vyšší než v sousedním Finsku (1,6 %), Norsku (0,9 %) a Dánsku (1 %), stejně jako ve Spojených státech (2 %). Jako země mělo Švédsko 66,76 úmrtí na covid-19 na 100 000 lidí, oproti 7,23 ve Finsku, 6,28 v Norsku, 14,59 v Dánsku a 82,72 ve Spojených státech.

Jak ukazuje odborná publikace Our World in Data, kterou vydali vědci z Oxfordské univerzity, švédská denní úmrtnost na covid-19 na milion obyvatel se mezi 1. srpnem a 1. prosincem zvýšila o 1200 procent.

Je Švédsko důkazem, že lockdowny jsou zbytečné? Nikoli.

Švédsko – narozdíl od mnoha zemí světa, které se snaží šíření nových nákaz koronavirem omezit tím, že uzavřou místa, jako jsou školy, pracoviště a mezinárodní hranice – se vyhýbalo oficiálním lockdownům a rozšířenému používání masek (roušek) a spoléhalo se na to, že občané dobrovolně dodržují taková opatření, jako je sociální odstup, aby se šíření viru omezilo.

Uprostřed letního zklidnění nákazy předpověděl Anders Tegnell, přední švédský epidemiolog země a strůjce její neortodoxní pandemické strategie, že ve Švédsku se pravděpodobně objeví lokální ohniska, ale na podzim k žádné velké druhé vlně případů covid-19 nedojde.

Jak vysvětluje článek z 18. září zveřejněný McGill University’s Office for Science and Society, Švédsko se ale navzdory tomu, že nezavedlo povinný lockdown, určitým způsobem „přizpůsobilo novému normálu“, který pro mnohé lidi znamenal používání dezinfekčního prostředku na ruce a setkávání se s přáteli venku.

Jak ovšem sděluje analýza McGill University, pracovníkům v domovech dlouhodobé péče chyběly osobní ochranné pomůcky a více než polovina úmrtí na covid-19 ve Švédsku se udála v domovech pro seniory – což je skutečnost, kterou orgány veřejného zdraví přiznaly jako své částečné selhání.

Rozhodnutí zdravotníků nezabývat se komunikací s veřejností ohledně rizik působených asymptomatickými šiřiteli a rozpolcenost v otázce nošení masek „mohly být také příčinou falešného pocitu jistoty“, uvádí článek McGill University.

Podle Washington Post „se zdá, že i Švédsko opouští švédský model,“ když úřady zakazují shromáždění více než osmi lidí a zakazují prodej alkoholu v restauracích a barech po 22. hodině.

Studie, kterou již v červenci zveřejnila University of Virginia School of Medicine, tvrdí, že nezavedení celostátního lockdownu počet úmrtí na covid-19 ve Švédsku zvýšilo.

V době, kdy byla studie prováděna, byla míra úmrtí Švédska na hlavu téměř čtyřikrát vyšší než v Dánsku, téměř sedmkrát vyšší než ve Finsku a více než sedmkrát vyšší než v Norsku – tedy ve všech zemích, které zavedly mnohem přísnější opatření než Švédsko.

Švédsko zřejmě vůbec nedosáhlo stavu „stádní imunity“, kterou Mayo Clinic definuje jako bod, kdy se „velká část komunity (‚stáda‘) stává vůči nemoci imunní, takže šíření nemoci z člověka na člověka je nepravděpodobné“.

Podle Mayo Clinic „existují dvě cesty, jak stádní imunitu proti covid-19 získat – vakcína a infekce“.

S celkem 257 934 hlášenými infekcemi pouze asi 2,5 % z 10,2 milionu obyvatel Švédska dosud „oficiálně“ mělo covid-19 (Aktualizace: K 19. lednu 2021 to bylo 523 486 zjištěných případů a 10 323 mrtvých.)

worldometers.info

Studie publikovaná v lékařském časopise Lancet 4. listopadu odhaduje úroveň stádní imunity nutnou k zablokování přenosu SARS-CoV-2 na 60 až 72 procent.

I kdyby byly „neoficiální“ infekce vyšší než 2,5 procenta (nyní dvakrát tolik, pozn. red.), je nepravděpodobné, že by dosáhly úrovně potřebné pro kolektivní – stádní imunitu. Podle spodní hranice tohoto odhadu by k dosažení imunity stáda muselo být ve Švédsku nakaženo celkem více než 6,1 milionu lidí. Podle vyšší hranice by muselo být nakaženo více než 7,2 milionu.

Pokud jde o stádní imunitu, dne 24. listopadu Tegnell na stockholmském brífinku uvedl, že „nevidíme žádné známky imunity v populaci, která by teď zpomalovala infekci“. Listopadová zpráva švédského listu Dagens Nyheter uvedla, že ve Stockholmu má protilátky jen třetina obyvatel. Také možnost reinfekce nemocí covid-19 představuje další překážku k dosažení stádní imunity prostřednictvím komunitní infekce.

Současná situace ohledně nemoci covid-19 ve Švédsku tedy není „důkazem, že lockdowny jsou zbytečné“. Statistiky infekcí a úmrtí virem covid-19 ukazují, že Švédsko stádní imunity nedosáhlo. Někteří lidé budou ale zřejmě dál po internetu stejně trousit moudra o švédském promoření, ačkoliv k ničemu takovému nedošlo, a sám autor celé koncepce říká, že se to nestalo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner