Ve Švédsku odsoudili prvního muže podle zákona o „znásilnění z nepozornosti“

archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: archiv F24

Švédsko v reakci na kampaň „Me Too“ zavedlo zákon vyžadující „jasný souhlas“ obou partnerů se „sexuálním jednáním“. Platí rok a Nejvyšší soud nyní na jeho základě odsoudil prvního muže. Ten půjde do vězení i kvůli tomu, že žena nedala výslovný souhlas se sexuálním aktem.

Zákon, který „znásilnění z nepozornosti“ vymezuje, stanoví, že oba partneři musejí s pohlavním stykem „výslovně a jasně rozpoznatelně“ souhlasit. Vše ostatní podle této právní úpravy spadá do znásilnění i v případě, že se partner fyzicky nebrání, či neřekne „ne“.  Nečinnost tak už nelze pokládat za tichý souhlas. Švédský zákon doslova uvádí sousloví „Oaktsam våldtäkt“, což lze přeložit jako „znásilnění z nepozornosti, nedbalosti“.

wikipedia

V daném konkrétním případě dotyčný muž přespal u známé, s níž byl delší dobu ve spojení na sociálních sítích. Dotyčná žena souhlasila s tím, že u ní přenocuje a řekla mu, že s ním nechce mít sex. Přesto jí zavedl prsty do rozkroku, což žena pasivně strpěla, ale nedala k tomu výslovný souhlas. Soud to vyhodnotil tak, že se muž dopustil sexuálního jednání, jehož se dotyčná žena neúčastnila o své vůli. Na rozsudku nic neměnila ani skutečnost, že oba dobrovolně ulehli do jedné postele a na sobě měli jen spodní prádlo. Soud neměl za to, že by muž jednal ve zlém úmyslu, viní jej ale z toho, že si počínal „hrubě nedbale“.

Soud za tento trestný čin dotyčnému muži vyměřil 8 měsíců vězení. Podle švédských médií už soudy nižších instancí podle zákona o „znásilnění z nepozornosti“ odsoudily celkem šest osob. Aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu ovšem napříště pravděpodobně ovlivní i rozhodování ostatních švédských soudů.

Muž se v popisovaném případu hájil tím, že si myslel, že dotyčná žena o sex stojí. Když si uvědomil, že tomu tak není, svých pokusů zanechal.

Úhrnem ve vězení stráví výrazně více než zmíněných 8 měsíců. K trestu za „znásilnění z nepozornosti“ mu totiž soud připočetl ještě trest za násilnosti, jichž se dopustil v jiných případech.

Na rozdíl od zmíněného švédského zákona lze v ostatních evropských zemích vyhodnotit jako znásilnění jen jednání, k němuž dochází přes jasný vyslovený nebo gesty vyjádřený nesouhlas.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner