Ve svém městě na severu přišel Babiš o 22 % hlasů. Už i tady lidé demonstrují

Protibabišovská demonstrace v Lovosicích (Michal Závada)

Protibabišovská demonstrace v Lovosicích | FOTO: Michal Závada

O více než 22 % hlasů přišlo hnutí Andreje Babiše v „jeho“ městě na severu, v Lovosicích. Rekordní pád následuje po naprosto mimořádném výsledku ANO v podzimních komunálních volbách 2018. Tehdy tady Babiš získal necelých 60 % hlasů. Ve volbách do Evropského parlamentu však dalo hlas majiteli zdejších chemiček „jen“ 37 % voličů. Už od začátku kauzy Benešová, která je považována za poslední kapku, se ve městě navíc konají pravidelné protibabišovské demonstrace v rámci iniciativy Milion chvilek pro demokracii.

Demonstrace v Lovosicích jsou nevelké, ale rostou. „Dnes se nás sešlo 81, při minulé demonstraci tady bylo 40 lidí,“ řekl pro FORUM 24 Jiří Hauf, který akce svolává. Jde o dlouholetého člena ODS, který ve městě spoluzakládal Občanské fórum i ODS. „Každý by měl těžce nést, že naším premiérem je komunista a estébák. To přece nemůže nechat nikoho chladným,“ řekl Jiří Hauf krátce k motivaci organizovat demonstrace. „Nejde mi do hlavy, že lidé v Lovosicích tak mohutně volili. Přístup volím svého zaměstnavatele nechápu,“ dodává.

Na setkání promluvil také evangelický farář, bývalý senátor a chartista Zdeněk Bárta. „Naivně jsem si v 89. roce myslel, a mnozí jsme si mysleli, že teď už vstupujeme do nějakého ráje a už nemusíme nic dělat, a přenechali jsme místo všelijakým grázlům, kteří mimochodem po mém soudu připravili půdu populistům typu tady vašeho zaměstnavatele pana premiéra Babiše,“ řekl Zdeněk Bárta.

Pro Babiše jsou Lovosice velmi důležité. Patří mu tady dvě chemičky, Lovochemie a Preol. Obě společnosti má nyní sice formálně odložené ve svěřeneckém fondu, nicméně, jednou z osob, které by je měly oficiálně ovládat, je jeho manželka Monika Babišová, lovosická rodačka, kterou poznal jako asistentku v Lovochemii. Lovochemie, dříve Secheza, je chemička, na které Babiš startoval svojí podnikatelskou kariéru. Postup jeho převzetí továrny prošetřovala Policie.

Sousední Preol je dalším klenotem v impériu Andreje Babiše. Je to právě Preol, kde končí řepka z nekonečných lánů. Preol z ní vyrábí biosložku, kterou odkupuje stát a přimíchává ji do pohonných hmot.

V Lovochemii v minulosti působil jako generální ředitel ministr životního prostředí Richard Brabec, kterého Babiš nedávno zbavil funkce prvního místopředsedy vlády. Z Lovochemie přešlo na ministerstvo životního prostředí také několik dalších lidí.

Agrofert obyvatelům města dodává teplo, pořádá zde běh, při kterém se běžci mohou porozhlédnout i v samotné chemičce.

O vztahu Babiše k životnímu prostředí a krajině na setkání kriticky promluvil Daniel Pitek, ekolog a zemědělec hospodařící v Českém středohoří.

Loňský výsledek 60 % v komunálních volbách pro člověka, který je největším znečišťovatelem ve městě (zaznamenány jsou například úniky chemikálií do Labe), byl jednou ze senzací voleb. Na letošním rekordním propadu 22 % má svůj podíl nižší účast i to, že šlo o jiné volby. Nicméně i tady, v Babišově městě na severu, výsledek dává určitý signál.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]