Rozhodnutí českých úřadů ohrožující jeden z pěti největších tuzemských zdrojů podzemní vody mohla být nezákonná. Vyplývá to ze stanoviska veřejného ochránce práv, které získal pořad A DOST! Televize Seznam.cz. Ombudsman upozorňuje na podivné postupy některých státních úřadů včetně ministerstev. Těžařům majetkově propojeným s holdingem premiéra Andreje Babiše jde v této věci o štěrkopísek za miliardu.
Pátý nejvýznamnější zdroj pitné vody v České republice dál potenciálně ohrožuje možná těžba štěrkopísku. Český báňský úřad loni stanovil dobývací prostor na místě, které bylo dosud určené pro zemědělskou činnost. Šlo o předposlední krok k tomu, aby se vedle strategického vodního zdroje mohl začít těžit v úvodu zmíněný štěrkopísek. Aktuální vývoj v této kauze mapuje reportér pořadu A DOST! Televize Seznam.cz Jan Tuna.
Potíž je v tom, že lokalita zamýšlené těžby leží v aktivní záplavové zóně a v případě odtěžení ochranných vrstev by se při povodni kontaminovaly prameny pitné vody zásobující statisíce lidí. Tuto obavu potvrzují i hydrogeologové. Nyní už rok staré stanovisko České geologické služby spadající pod ministerstvo životního prostředí tento úřad vedený místopředsedou hnutí ANO Richardem Brabcem dlouho tajil a ve svých rozhodnutích pomíjel. Geologové v něm poukazují na to, že prameniště Bzenec mají zvláštní strategický význam, a zdůrazňují, že jejich poškození plánovanou těžbou je nepřípustné. Odtěžení svrchních izolujících vrstev a odkrytí hladiny spodní vody je podle nich nevratný proces, který zásadně zvyšuje zranitelnost sběrných míst provázaných s významnými vodními zdroji.
Babišův ministr životního prostředí Richard Brabec nehledě na to, že Český báňský úřad už v květnu 2020 stanovil dobývací prostor, ujišťuje, že k těžbě nedojde. Jeho úřad ale proti tomuto záměru zatím nic nepodnikl. Proti jeho jednání, které starostové těžbou potenciálně ohrožených obcí označují za nestandardní a podivné, nyní vystoupil ombudsman Stanislav Křeček. Ten poukazuje na to, že ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné závazné stanovisko s těžbou, a vytýká mu, že se nemá k tomu je s ohledem na kriticky vyznívající posudky přehodnotit. „Nelze odsunout posouzení určitých vlivů do navazujících řízení,“ odmítl veřejný ochránce práv zamýšlený byrokratický manévr Brabcova úřadu. „Žádný rozsudek Ministerstvu životního prostředí nebrání v tom, aby se s odbornými posouzeními (…) vypořádalo,“ uvádí Křeček v devítistránkovém závěrečném stanovisku ombudsmana k předmětné věci, které má deník FORUM 24 k dispozici.
Premiéra Andreje Babiše spojuje s připravovanou těžbou štěrkopísku v Uherském Ostrohu u Moravského Písku na Hodonínsku majetková vazba těžařské firmy s jeho holdingem Agrofert. V administrativní přípravě možné těžby navíc došlo ke klíčovému posunu, když záměr těžařů dostal po Babišově vstupu do vysoké politiky v roce 2015 kladné stanovisko EIA, které se týká vyhodnocení vlivů těžby na životní prostředí. Dva dřívější posudky přitom vyzněly v neprospěch těžby.