Ve věku 86 let zemřel v USA režisér a scenárista Ivan Passer

youtube

Ivan Passer. | FOTO: youtube

Ve věku 86 let zemřel ve Spojených státech český režisér a scenárista Ivan Passer. Informoval o tom v pátek server Variety. Představitel československé nové vlny spolupracoval například s Milošem Formanem. 

„Ivan Passer (1933) studoval v letech 1955-1958 režii na FAMU, poté byl z kádrových důvodů vyloučen. Pracoval jako asistent režie, jako člen tvůrčího týmu Forman – Passer – Papoušek se podílel na námětech a scénářích filmů Miloše Formana Konkurs (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967). Jako pomocný režisér pracoval na Konkursu, Černém Petrovi (1963) a Láskách jedné plavovlásky.  Jeho debut, povídka Fádní odpoledne (1965), se měla stát součástí generačního manifestu nové vlny Perličky na dně podle próz Bohumila Hrabala. Nakonec tam stejně jako povídka Juraje Herze (Sběrné surovosti) zařazena nebyla.“ (ČT)

Passer do Spojených států odešel v roce 1969. Jako režisér natočil v tuzemsku jen jeden celovečerní film – Intimní osvětlení z roku 1965. Film, v němž vystupovala řada neherců a scénář se přizpůsoboval situacím vzniklým „na place“, získal cenu poroty mladých na VII. mezinárodním setkání filmů pro mládež v Cannes.

Ve Spojených státech natočil například v roce 1971 snímek Zrozen k vítězství, ve kterém si zahrál George Segal, či o deset let později Cutterovu cestu s Jeffem Bridgesem a Johnem Heardem. V roce 1992 natočil životopisný snímek Stalin, ve kterém sovětského diktátora ztvárnil Robert Duvall.

V roce 2007 Passer dostal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. Ve Spojených státech také vyučoval na filmové škole.

Passer se narodil v roce 1933 v Praze. Podle serveru Variety zemřel ve čtvrtek ve městě Reno v Nevadě.

„Ivan Passer byl nedoceněný. Oproti Miloši Formanovi měl Passer tu smůlu, že neměl takové možnosti, nebo si je nedokázal prosadit, tak jako Miloš. Chtěla bych hlavně vyzdvihnout, že Ivan byl hrozně hodný a laskavý člověk. S Milošem dokázali dělat filmy, které byly naprosto úžasné a které se dnes připisují hlavně Milošovi přesto, že ten Ivan Passer na to musel mít obrovský vliv. Jeho film Intimní osvětlení zůstane takovou perlou celé té naší nové vlny,“ řekla pro Radiožurnál herečka Eva Zaoralová.

(ČTK, ČRo, ČT)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner