Po starším pánovi, který v maskáčích a s pejskem na vodítku hlídkuje kdesi v Krušných horách a hlídá republiku, aby ji nezavalila vlna migrantů, po skupině holohlavých mladíků, kteří podobně hlídkují v ulicích středočeského Mělníka, je tu novinka. Dva legrační pánové, kteří si říkají Nezávislí nacionalisté. Ti jezdí na výlet vlakem. Výlet podnikají na trase Děčín – Drážďany – Děčín. Výletu říkají Příhraniční vlakové hlídky.

Hlídají totiž hranici. Nechtějí, aby do České republiky pronikly po železnici hordy nájezdníků. Pánové se pochlubili pěkným videem z jejich „hlídky“. Procházeli vlakové soupravy tam a zpátky. Jejich největším úspěchem bylo, že šli za průvodčím, aby vyhodil z vlaku dva snědší cestující a ten to skutečně udělal.

Oba výletníci, jakkoliv se snaží tvářit důležitě, si zřejmě neuvědomují, že mají stejná práva a povinnosti jako ostatní cestující. Spolucestující ve vlaku například budou mít velikou radost až uvidí v jejich videu své obličeje, které při akčním procházení vagónů sem a tam klidně natáčeli. Při dalším výletu se tak „hlídačům“ může stát, že z vlaku nedobrovolně poputují oni po tom, co si lidé budou stěžovat, že je ti divní pánové okukují a natáčejí.

Skutečnost je taková, že oba hlídači by pro sebe i svoji zemi asi udělali lépe, kdyby si prošli Drážďany, přečetli si něco o historii města a zamysleli se, kam až může v krajním případě vést ten jejich nacionalismus. Pokud čtou tyto řádky, doporučujeme též Bad Schandau a nedaleký Königstein. Krásná místa na Labi, která stojí za prohlídku a jistě i pobyt. Pokud oba pány tak zajímá pohraničí, z Bad Schandau by se měli jet podívat do Hřenska, které je jednou velkou tržnicí. Mohou si tady například otevřít půjčovnu lodiček a přispět ke zvelebení pohraničí.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora