Věcnou debatu o policejní reformě narušují Babišova média, říká Chovanec

ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec | FOTO: ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) říká, že reforma policie, která vyvolala v uplynulých týdnech roztržku ve vládní koalici, potrvá až do roku 2020. Chovanec to řekl v rozhovoru pro deník Echo24. Postěžoval si také na chování Andreje Babiše, který se prý vydal na česká náměstí a dělá si kampaň před krajskými volbami místo toho, aby připravoval rozpočet, aby se zamýšlel, co s Českou republikou případně udělá brexit.

Podle Chovance kromě toho může být v v Babišově jednání skryta i snaha policii ovládnout.

„Reorganizace znamená, že policie se bude postupně připravovat na nové výzvy: terorismus, finanční kriminalitu, která provází praní špinavých peněz, ale samozřejmě i migraci, obchodování s lidmi. Náš stát jednoduše zaspal například potírání drog“ tvrdí Sobotkův ministr vnitra.

Rozbujely se tu podle něho velké, především asijské gangy, které dnes na českém území drogy vyrábí. „Byl bych velice nerad, aby naši nástupci za pět sedm let říkali: Proč jste tomu tehdy jen přihlíželi?,“ poznamenal Chovanec.

Věcnou debatu narušila prý média, především Lidové noviny, které vlastní ministr financí a šéf ANO Babiš. Ten vyhrožoval před několika dny vypovězením koaliční smlouvy, pokud Chovanec reformy policie podepíše. Ministr vnitra neustoupil, a nyní tvrdí, že spíš než o „reformu policie“ jde jen o organizační změnu v rámci policejního prezidia.

„Od té chvíle věcná debata neměla šanci a zvrhlo se to v mediální přestřelku. Já dost dobře nevím, jestli bychom se o měsíc dřív nebo o dva měsíce později té kampani (po zveřejnění plán na reformu) vyhli. Spíš ne,“ dodal ministr v rozhovoru.

Největší kontroverze a vládní roztržku způsobil plán na sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Někteří policisté ÚOOZ včetně šéfa Roberta Šlachty kvůli tomu odcházejí.

Policisté kolem Šlachty tvrdí, že reorganizace je účelová a jejím záměrem je poškodit ÚOOZ.

Ministr vnitra musí po stížnostech vládu pravidelně informovat o tom, jak probíhají organizační změny v policii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner