Věcný, přesný a odpovídající situaci, hodnotí vládní politici projev premiéra Fialy. Z řad opozice zní kritika

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK / Krumphanzl Michal)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK / Krumphanzl Michal

Věcný, přesný a odpovídající situaci, shodují se v hodnocení mimořádného nedělního projevu premiéra Petra Fialy (ODS) vládní politici. Z řad opozice ke slovům předsedy vlády míří spíše kritika. Stěžují si na obsah projevu i na to, že přišel jen pár dní před senátními a komunálními volbami.

„Věcný a situaci odpovídající projev premiéra s apelem na každého z nás,“ okomentoval slova premiéra Fialy ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na twitteru také doplnil, že vláda pomáhá domácnostem, veřejným službám, živnostníkům i firmám. Pokud jakákoliv domácnost bude potřebovat další pomoc, pak je sociální systém připraven pomoci.

Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

První místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan na sociální síti označil Fialův projev za naprosto přesný. „Současné problémy jsou přímým důsledkem Putinovy ekonomické války proti Západu a manipulace s cenami energií. Vláda nespí a zajistila dostatek plynu a elektřiny na zimu. Stropujeme ceny. A hledáme cesty k ještě větší energetické nezávislosti,“ doplnil Rakušan.

Zimy se není nutné obávat

„Nadcházející zimy se není nutné obávat, zvládneme ji. Stát k tomu podnikl několik důležitých kroků. Přesto žádáme domácnosti i podnikatele, abychom drželi spolu a s energiemi nakládali úsporně,“ okomentovala projev premiéra Fialy předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Stát podle ní půjde v této snaze příkladem.

S projevem předsedy vlády byl spokojený i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Premiér podle něj mluvil jasně a srozumitelně. „Nebude to lehké, ale zvládneme to. Je třeba před zimou ujistit občany, že určitě nezmrznou. Stát jim pomůže s vysokými cenami za elektřinu a plyn. Každý pro zvládnutí zimy může něco udělat, třeba topit o jeden stupeň méně, než je zvyklý,“ napsal na twitteru v neděli večer.

Senátor Pavel Fischer naopak komentoval hlavně kritiku opozičních politiků, kteří si stěžovali, že projev přichází jen pár dní před senátními a komunálními volbami. „Prožíváme bezpečnostní i ekonomickou krizi, která má vážné sociální dopady. Lidé mají starosti, aby vůbec zaplatili složenky. Odpovědnost vlády je v takové situaci zcela mimořádná. Je namístě, že premiér dnes vystoupil,“ napsal na sociální síť twitter předseda senátního zahraničního výboru.

Kritika z řad opozice

Z řad opozice ale premiér Fiala za svůj projev pochvalu nedostal. „Tato vláda má úžasný dar chodit všude pozdě. Kdyby ten projev byl před 14 dny, kdy kulminovaly ceny energií, tak bych tomu rozuměl. Čtyři dny před volbami je to dobrý volební spot,“ řekl ve vysílání ČT24 předseda poslanecké sněmovny za ANO Karel Havlíček.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle předsedy senátu Miloše Vystrčila (ODS) ale jeho slova velmi vypovídají o skutečných cílech nejsilnější opozice. „Reálné řešení vysokých cen energie a energetické krize to rozhodně není,“ doplnil na twitteru.

S projevem ale nebyl spokojený ani předseda sociální demokracie Michal Šmarda. Předseda vlády v mimořádném vystoupení na všech TV kanálech sdělil, že na Ukrajině je válka, kterou vyvolalo Rusko, vláda minulý týden zastropovala ceny elektřiny a plynu a v červnu vymyslela deštník proti drahotě. A máme šetřit. A já vůl kvůli tomu děckám vypnul Méďu a lumíky,“ napsal na twitter.

Bývalý šéf sněmovny Radek Vondráček z opozičního ANO označil v debatě na televizi CNN Prima News projev za „hrubé zneužití funkce premiéra“. Vystoupení je podle něj v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím.

Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) si pan premiér si po 9 měsících vzpomněl, že se zodpovídá občanům této země a pět dnů před volbami potřebuje zoufale vyžehlit, že jeho elitářská a asociální vláda nedělala několik měsíců vůbec nic. „V boji s energiemi zvolila cestu, kterou zaplatíme všichni a lidé pocítí pomoc minimálně,“ doplnila na twitteru.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) naopak čekal, že se premiér Fiala omluví občanům. „Mimořádný? V čem byl ten projev pana premiéra Fialy mimořádný? Čekal jsem, že se omluví lidem, že jeho vláda zaspala a nezastropovala ceny energií už před několika měsíci,“ napsal Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články