Vědci sestrojili stroj času

Eric Drooker

Teleskop Jamese Webba, největší a nejvýkonnější dalekohled, který byl kdy vypuštěn do vesmíru, je „vlajkovou lodí současné astrofyziky“. Jeho rychlost a přesnost znamená obrovský průlom v kosmologii, doslova úplně novou éru. Teleskop je společným projektem americké NASA, evropské ESA a Kanadské kosmické agentury (CSA) a na jeho konstrukci pracovaly desítky let týmy z celého světa. K vývoji citlivé optiky přispěli i čeští vědci.

Přístroje, které astronomové používali doteď, včetně slavného Hubbleova tele­skopu, nedokázaly prohlédnout skrz konec optického vesmíru, neuměly se podívat do infračerveného spektra, které vypovídá o nejranějších strukturách vesmíru. Každé vesmírné těleso má totiž svůj „spektrální podpis“. U těch nejvzdálenějších a nejstarších jsou to právě infračervené vlny různé délky. Čím dál se totiž ve vesmíru díváme, tím hlouběji v čase se ocitáme. Než k nám světlo z hvězdy, kterou pozorujeme, doletí, nemusí tam daná hvězda už dávno být. Vidíme minulost, ne současnost. Můžeme se tak teoreticky podívat téměř na samý počátek prostoru a času, do chvíle těsně po velkém třesku. „Webbův teleskop tedy dokáže zobrazit okamžiky formování úplně prvních hvězd ve vesmíru a také prvních galaxií. Sestrojili jsme stroj času,“ řekl na konferenci NASA vedoucí projektu John Mater. Snímky, které teleskop pořídil nyní, jsou úžasné nejen samy o sobě, ale také příslibem záběrů budoucích. Zatím jsme viděli jen maličký výřez oblohy jižní polokoule. Teď ale budou mít vědci k dispozici nové detailní snímky z vesmíru každý týden.

Na rozdíl od Hubbleova teleskopu je také JWS teleskop umístěn až daleko za oběžnou drahou Měsíce, takže může pořizovat snímky vesmírných těles z místa bez rušivých atmosférických a radiových interferencí, prosté „šumu“ ze Země. První návrh projektu vznikl už před 33 lety, stavba zařízení trvala 20 let. Na oběžnou dráhu vynesla teleskop raketa Arianne už 25. prosince 2021, k vědeckým účelům byl ale připraven až nyní. A čekání stálo za to.

Pořízené snímky umožnily vědcům nahlédnout do hlubokého vesmíru s velkým rozlišením a ostrostí i díky českým vědcům: Za jeho magnetickou funkčnost odpovídali…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články