Vědci zaznamenali známky dlouhodobé imunity vůči COVID-19, a to i po mírných infekcích

Printscreen video NZZ

Laboratoř, ilustrační snímek | FOTO: Printscreen video NZZ

Vědci, kteří zkoumali imunitní odezvy na virus, zaznamenali známky silné a trvalé imunity, a to i u lidí, kteří prodělali COVID-19 jen s mírnými příznaky.

Vyhlídky na úspěch v oblasti boje s novým typem koronaviru přináší nová řada studií. Protilátky bojující proti nemoci, stejně jako imunitní buňky zvané B buňky a T buňky, které jsou schopny rozpoznat virus, přetrvávají i několik měsíců poté, kdy infekce odezněla.

Přestože vědci nemohou předpovědět, jak dlouho budou tyto imunitní odpovědi trvat, mnozí odborníci považují data za vítaný náznak toho, že nejchytřejší buňky těla dobře odvádějí svou práci – a budou mít šanci odrazit koronavirus rychleji a s větším nasazením než dříve, pakliže by mu byly znovu vystaveny.

„To je přesně to, v co byste doufali,“ cituje deník Washington Tribune Marion Pepperovou, imunoložku z Washingtonské univerzity. Všechny kousky jsou tu, aby měly naprosto ochrannou imunitní odpověď.“

Ochrana proti opětovné nákaze nemůže být plně potvrzena, dokud nebude prokázáno, že většina lidí, kteří se s virem setkají podruhé, je ve skutečnosti schopna jej udržet na uzdě, upozorňuje však Pepperová.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner