Vedení ČSSD dál v jedné vládě s Babišem sedět nechce

ČTK

Zleva ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, poslanec Jan Birke, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc a náměstek primátorky hlavního města Prahy Petr Dolínek vystoupili 12. března v Praze na tiskové konferenci po zasedání nového vedení strany, které zvolili delegáti víkendového sjezdu strany v Brně. | FOTO: ČTK

Užší vedení ČSSD nechce vládní krizi řešit předčasnými volbami. Umí si představit, že by současný kabinet vládl až do voleb v demisi. Považuje ale za nepřijatelné, aby byl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) nadále v kabinetu se souhlasem sociální demokracie. Novinářům to dnes po jednání grémia strany řekli předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák a místopředseda strany Jan Birke. Sklenák také uvedl, že demise vlády byla jednou z variant řešení situace, o kterých vedení strany vědělo předem.

„Shodli jsem se na tom, že varianta předčasných voleb není zdaleka optimální řešení. Že by bylo lépe, aby tu byla vláda a volby se uskutečnily v řádném termínu,“ řekl Sklenák. Zdůraznil, že Sobotkovo úterní oznámení demise vlády platí. Sobotka svůj krok zdůvodnil tím, že Babiš nedokázal vysvětlit své majetkové poměry ani obchodní transakce.

„Pro nás je nepřijatelné, aby dál figuroval Andrej Babiš ve vládě s naším souhlasem. Samozřejmě je možné, že jedna z těch variant bude vláda v demisi i s Andrejem Babišem, ale nám přijde, že to, co se stalo, je tak vážné, že nemůžeme se tvářit, že je pro nás dál možné pokračovat v tomto formátu,“ řekl Sklenák. Za nejlepší variantu řešení situace označil, kdyby po demisi vlády na půdorysu současných koaličních stran vznikl nový kabinet bez Babiše, který by opět vedl Sobotka.

Birke označil vypsání předčasných voleb za nesmysl. Nepodporuje ani vznik úřednické vlády, protože ta by musela nově získat důvěru sněmovny a obtížně by se do ní sháněli ministři, když by měli své resorty řídit jen krátce. Účast Babiše ve vládě jednoznačně odmítl. „Ta vláda padla kvůli Andrejovi Babišovi, protože to je člověk, který má bordel v penězích, honí každého hospodského kvůli jedné účtence a zásadně se tváří, že je všechno v pořádku. S tímhle člověkem se nedá vládnout,“ řekl. Odmítl i možnost, že by Babiš působil ve vládě jinde než na ministerstvu financí.

Sklenák také odmítl spekulace, že se Sobotka rozhodl pro demisi bez informování vlastní strany. „My jsme samozřejmě věděli o několika variantách, které jsou možné, a to finální rozhodnutí bylo na panu premiérovi. Ale to, že jedna z těch variant je demise vlády, bylo zřejmé,“ řekl. Nechtěl se vyjadřovat k tomu, zda na dnešním grémiu čelil Sobotka kritice některých straníků kvůli svému rozhodnutí. „My to všichni bereme jako legitimní pravomoc premiéra takový krok učinit. To nikdo nezpochybňoval,“ řekl.

Předseda sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček v úterý v Rádiu Impuls řekl, že Sobotkovo oznámení o podání demise pro něj bylo překvapením. Koaliční partneři sociálních demokratů z KDU-ČSL a hnutí ANO uvedli, že je Sobotka o svém záměru předem neinformoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner