Vedení ČSSD se zřejmě změnilo na pohřební ústav

Zbyněk Pecák

Jan Hamáček | FOTO: Zbyněk Pecák

Vedení ČSSD se změnilo na pohřební ústav. A aby to bylo ještě šílenější, pohřební ústav, který v současnosti balzamuje, omývá a do černého obléká osobu ještě trochu živou. Pravda, jen malinko, osobu dost skomírající po několikerém pokusu o sebevraždu a mnohém veřejném sebepoškozování.

Krach ČSSD v eurovolbách je naprostou a skandální prohrou předsedy Hamáčka i lídra kandidátky Pocheho. Zkrátka, nejstarší politický subjekt v zemi zemře a bude pohřben vlastní rukou.

Sami členové ČSSD si vykopali hrob přizváním Andreje Babiše do vlády v minulém volebním období. Větší dobu spolupráce jen tiše zírali, jak ANOFert veškeré úspěchy vlády přičítá sobě, resp. majiteli hnutí Babišovi. A naopak jakékoliv vládní kiksy byly pak prezentovány jako zásluha ČSSD. Když se premiér Sobotka vzmužil a rozhodl se Babiše z vlády vypakovat, udělal to on a jeho kolegové tak hloupoučce, že v očích veřejnosti byl ten hodný právě onen trestně stíhaný a ve střetu zájmů stále fungující ministr-podnikatel.

Následoval zcela pochopitelný volební výprask a výměna vedení. To ale zřejmě vůbec nebylo přítomno v naší zemi během minulého Babišova řádění. Zřejmě bylo na dovolené někde mimo dosah médií a stranických kolegů. Protože po volbách oslabená a vysmívaná strana opět skočila ANO na špek a znovu se s nimi pustila na tenký politický led.

A znovu představitelé strany vytřeštěně zírají, jak si s nimi Babiš vytírá zadel, znovu hloupě a podrážděně povykují, že jim ANO vykrádá témata, znovu jsou jen kašpárky na královském dvoře. Ovšem, jak se v těchto dnech ukazuje, za kašpárky, kteří panovníkovi pravdu neříkají a rozhodně nemají moudré myšlenky, které by vládci mohli s vtipem předhodit.

V ČSSD je mnoho tváří, které se dají označit za „profláknuté“. Mají za sebou „práci“, která spolu s dalšími neuváženými kroky dostala stranu tam, kde nyní je. Čili do formy ještě živé, ale ke hřbitovu dobrovolně mířící bytosti. Figurky, které zmizely v temných chodbách Lidového domu, a my jsme doufali, že se tam někde ztratí, zabloudí, už nikdy nevylezou.

Nyní je však vedení sociální demokracie vytáhlo na světlo Boží a instaluje je do veřejných funkcí. Škromach? Špidla? Zavadil? Urban? To jsou ti, kteří mají straně pomoci a vytáhnout ji z pohřební jámy? Opravdu?

Zvenku to totiž vypadá, že tyto osoby, vracející se do exekutivy státu, rozhodně nic odnikud vytahovat nebudou. Na druhou stranu jsou sami těmi kostlivci, které nikoliv opozice, ale sama partaj přičinlivě a absurdně vytahuje ze skříně. Kostlivci, kteří se mátoží k tomu hrobu a nesou věnce a lopaty, kterým položivou sociální demokracii definitivně zahrabou.

A Andrej Babiš? Myslím, že ten se pohodlně usadí, dá si kávičku a s křivým úsměvem bude sledovat, co jím likvidovaný politický subjekt ještě udělá. Směšného, trapného, pro něj tragického.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner