Vedení Kyjeva se připravuje na scénář úplného blackoutu ve městě

Kyjev byl ostřelován raketami již v první fázi ruské agrese (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Kyjev byl ostřelován raketami již v první fázi ruské agrese | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Vedení Kyjeva připravuje scénář evakuace všech obyvatel města pro případ, že by v něm nastal úplný výpadek proudu. Napsal to deník The New York Times, který se odvolává na Romana Tkačuka z městské správy. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v sobotu 5. listopadu občany varoval, že se město může ocitnout bez světla, vody a vytápění, a vyzval občany, aby byli připraveni, pokud by tento pesimistický scénář nastal.

Pokud by ruské síly dál ničily objekty kyjevské energetické infrastruktury, mohl by Kyjev zůstat úplně bez dodávek proudu, uvedl americký deník. Společně s tím by přestaly fungovat i dodávky vody a rovněž kanalizace.

Městští úředníci by se o nebezpečí úplného blackoutu měli dozvědět zhruba s dvanáctihodinovým předstihem. V takovém případě vyzvou obyvatele, aby z města odjeli. V Kyjevě nyní podle sobotního oznámení starosty žije kolem tří milionů lidí, z nichž asi desetinu tvoří běženci.

(Týdeník FORUM)

Portál Meduza napsal, že z článku amerického deníku není jasné, zda se informace o přípravách evakuace a úplném výpadku proudu zakládají pouze na sdělení Romana Tkačuka z kyjevské městské správy, nebo pocházejí i z dalších zdrojů.

Starosta města Kličko ale v sobotu ve vysílání televize vyzval Kyjevany, aby se zamysleli, zda mají možnost dočasně se přesunout k příbuzným nebo ke známým, kteří mají za městem dům s kamny a vlastním přívodem vody.

Kvůli častým ruským útokům na energetickou infrastrukturu se mnohá ukrajinská města potýkají s výpadky proudu. V Kyjevě a na dalších místech navíc úřady ve snaze šetřit elektrickou energií přistupují ke stabilizačním odstávkám proudu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruské síly během invaze na Ukrajinu poškodily už 40 procent ukrajinské energetické infrastruktury.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články