Veganství: Dieta, ideologie, nebo kšeft?

AUTOR: youtube.com

V krátkosti vždycky říkám veganům, když se mě snaží obracet na víru: Jezte si, co chcete, vaše nezdravá strava je vaší soukromou záležitostí jako moje kouření tabáku. Ale svým dětem dávejte plnocenné jídlo včetně masa. Jinak nebudou mít dost železa, zinku, vitaminu B12, mastných kyselin a tak dále, neporostou a budou hloupé. Matka, která dává dítěti veganskou stravu, ale zaslouží potrestat za zanedbání péče. Děti nesmějí doplácet na ideologii svých rodičů. Když mě pozval Liberální studentský klub do diskuse s vegankou, rád jsem pozvání přijal a vytvořil k tomu článku a diskusi samostatný web s přehledem vědeckých důkazů mých tvrzení. Debatu můžete sledovat ve videu v tomto článku.

Do vědeckých studií, ze kterých vycházel jxd ve své argumentaci, můžete nahlédnout přes jeho rozcestník zde.

Evoluce, která stvořila ekosystém planety Země, vytvořila člověka jako omnivorního primáta. Omnivorie – všežravost – se stala jedním z klíčových srovnávacích výhod expanze druhu Homo. Představa, že jakákoliv ideologie se může bez újmy pro své praktikující postavit proti evoluci a změnit evolučně vytvořené nutriční potřeby, je dětinská a zcela nevědecká. Neolitická revoluce změnila postavení některých zvířat, byla domestikována a vyšlechtěna zvířata hospodářská. To znamenalo pro většinu z nich újmu na kvalitě života a zásadní prospěch v počtu replikovaných kopií DNA, v počtu jedinců daného druhu. To, že omnivoři a karnivoři – masožravci – konzumují jiné živočichy, je zcela přirozené a nemá to žádný etický rozměr. Zvířata nemají žádná práva – práva jsou produktem lidské kultury. Zato člověk vybavený vědomím má své povinnosti, mimo jiných také co nejhumánnější zacházení se zvířaty včetně hospodářských. Neexistuje však – kromě progresivistických intelektuálních konstruktů – žádný důvod, proč by lidé neměli jíst maso.

Díky masu proběhla sapientace člověka, díky morku z kostí se z našeho šimpanzoidního předka vyvinul člověk moudrý. Takže čím více dítě během růstu jí kvalitního masa, tím lepší podmínky pro růst a vývoj jeho mozek má.

Zvíře má být při porážce usmrceno bezbolestně a chov má být natolik humánní, aby nešlo o týrání zvířat. I chovy, kde nejsou zvířata v optimálních podmínkách (například halový chov slepic), ale produkují díky tomu výrazně levnější produkty, jsou plně legitimní, protože cenová dostupnost masa pro chudé děti má vyšší prioritu než wellness drůbeže. V okamžiku, kdy se však vyrovná cena produktu z méně příznivého a příznivějšího typu zemědělské výroby, je třeba z titulu našeho lidství dát přednost těm příznivějším. Proto například nyní, když se vyrovnaly ceny vajec z klecových a halových chovů, už není důvod dále klecové chovy udržovat. Zato u masa drůbeže – cena kuřete za kilogram – je maso z dochovů třikrát až čtyřikrát dražší než u zemědělské velkovýroby. Takže jakékoliv zákonné omezení zemědělské velkovýroby z etických příčin způsobí, že děti z chudých rodin nebudou mít maso. A je nepřijatelné kvůli wellness slepic závažně poškozovat chudé děti. 

Maso a zdraví

Naši předci – pravěcí lovci – lovili zvířata jako přirozenou součást své stravy. Díky morku z kostí mršin, skolených lvy, našim předkům v Africe začal růst mozek. Homo sapiens je – jak potvrzuje i stavbou svého zažívacího traktu – všežravec. Nemá ani krátké střevo šelem či extrémně krátké střevo jihoamerických letounů – krvesavých upírů, ale ani čtyřdílný žaludek a mimořádně dlouhá střeva jako skot. Proto naši předci po celou dobu svého vývoje lovili a jedli veškerá zvířata, která byli schopni ulovit. Dokládají to četné pozůstatky z pravěkých sídlišť či „killing sites“, předci jedli celou škálu zvířat. Proto je maso přirozenou součástí lidské stravy. Lidé by však měli jíst méně masa, než je v ČR obvyklé, a upřednostňovat maso malých zvířat a ryb před vepřovým. Není doba ledová.

Veganská strava dle současných poznatků nepostačuje k výživě člověka, je možné ji přežít bez úhony jen v případě, že k této zdravé stravě vegan polyká větší množství tablet vitamínů a potravinových doplňků, zakoupených od farmaceutických koncernů. Vegani jsou vystaveni riziku nedostatku vitaminu B12, železa (nedostatek železa způsobuje anémii), vápníku (vyšší míra rizika osteoporotických zlomenin) a některých mastných kyselin. Udržet se při zdraví může vegan jen tehdy, když odevzdává značné částky farmaceutickému průmyslu. Strava, ke které musíme polykat pilulky, abychom neonemocněli, však v mých očích není zdravou stravou. V těhotenství je veganská strava zcela nedostačující a nepřijatelná a těhotná žena, která dobrovolně žije na veganské dietě, zaslouží potrestat za zanedbávání svého ještě nenarozeného dítěte. Pro děti je veganská strava zcela nedostačující a nepřijatelná a rodiče, kteří dobrovolně živí dítě veganskou dietou, rovněž zaslouží potrestat za zanedbávání dítěte.

Vegakšefty

Na veganství je doslova okouzlující, jak se celá řada jeho aktivistů nijak netají potřebou se materiálně obohatit. Protidiskutérka, slečna Mikušová, pracuje v ekozařízení pro děti a mládež, které bylo vybudováno díky dotacím. I web toho zařízení, jak na něm píšou, je pořízen z dotací. Ve volném čase pak slečna Mikušová jezdí na velocipédu. Na Hithitu najdeme její (neúspěšný) projekt, v jehož rámci chtěla pro sebe pod záštitou veganství vybrat 150 000 Kč. „V lidech je stále hluboce zakořeněná představa, že konzumace živočišných produktů je naprosto nezbytná pro tvorbu svalů a pevných a silných kostí. Díky disciplíně, která se nazývá downhill, mám možnost bojovat o titul mistryně České republiky a dokázat svým osobním příkladem, že zdravé a silné kosti s konzumací živých tvorů nesouvisí. K tomu, abych měla šanci uspět, potřebuji nové kolo, které si bez Vaší pomoci nemohu dovolit.“

Když jsem byl aktivistou za legalizaci marihuany, fakt mě nenapadlo uspořádat veřejnou sbírku, ze které bych si koupil želvu sloní a seno pro ni, abych dokázal veřejnosti, že i uživatel marihuany může chovat želvy. Želva sloní stojí srovnatelnou částku – ale mě možnost té veřejné sbírky nenapadla. Holt nejsem vegan.

Evropsky nejviditelnějším veganem posledních měsíců je německý veganský šéfkuchař Attila Klaus-Peter Hildmann, který sám sebe označuje jako německého nacionalistu a kterého kancléřka Merkelová nazvala „ropuchou“. Atilla je hlavní tváří protirouškového disidentství v Německu. Dobře ví, že koronavirus je konspirace, ve které jedou ze svých mrzkých světovládných choutek Bill Gates a George Soros. Attila na svém vegawebu prodává vegabio čaj Shodun, 1 kilogram té dobroty stojí 3 333 euro. Tj. kilo čaje za 80 000 Kč. Zadarmo ani vegan nevegá. Dle anglické Wiki Hildmann také sdílel antisemitské konspirační teorie, které nesouvisejí s pandemií, a tvrdí, že Židé se snaží „vyhladit německou rasu“. Kancléřka Merkelová by se měla omluvit ropuchám.

Etika veganů k lidem

K živým bytostem přistupují mnozí vegani stylem, který děsí. Slečna Mikušová pořádala na Facebooku sbírku na náklady operace nemocného králíka, vyšplhaly se na deset tisíc korun. V roce 2017 zemřelo v Belgii na podvýživu dítě, držené rodiči na veganské stravě. Mělo orgány zmenšené na polovinu jejich normální velikosti. Rok 2019: Veganští rodiče v USA nekrmili dítě téměř ničím jiným než syrovým ovocem a zeleninou a jednu dobu jen mateřským mlékem. Osmnáctiměsíční chlapec zemřel. Pitva zjistila, že na následky podvýživy, včetně dehydratace, poškození jater a otoků rukou a nohou. Rodiče sedí.

Etické veganské násilí

Pokud chcete všeobecné Dobro, Lásku a Soucit, hlavně ke zvířátkům, není nic lepšího než se dopouštět násilí. Plzeňský deník referuje o útoku veganů na kamion. Hlásat svou všeobecnou dobrotu násilím je fajn metoda, nejdále se s ní dopracovali komunisté. „Jde nám o to, aby transport zastavil a my mohli přepravovaná zvířata natočit. Máme záběry i přímo zevnitř z jatek, kde podle nás dochází k týrání zvířat. Uvnitř jatek už tedy byla provedena investigace naším člověkem, na základě které se tady dnes pořádá tento protest,“ dodává Mikušová. Jasně – oni mají, protože jsou hodní, právo zastavovat kamióny a provést v nich kontrolu a natáčení. Představte si prosím, jak vám skočí aktivista na kapotu a začne vám, provázen sličnými vegankami, mlátit do předního skla a požadovat kontrolu kufru.

Zneužívání holocaustu

Jako jednu z odměn svého cyklistického projektu na Hithitu má slečna Mikušová: „Můj parťák na cestě za koncem zvířecího holocaustu. Na celou sezónu se stanete neodmyslitelnou součástí každého mého závodního dne. Balíček, který si za tuhle částku koupíte: Článek o produktu nebo firmě, Vaše samolepka na autě, kterým jezdím na závody a akční fotografie z cest, logo firmy, produktu nebo vaše jméno na závodním dresu, Vaše logo, produkt nebo jméno na zmiňovaných webových stránkách, hashtag produktu firmy nebo odkaz na Vaši stránku u každého příspěvku ze závodů a dalších příspěvků u kterých to bude vhodné. Doručení odměny: Do roka. 9 000 Kč“

Pokud někdo nechápe rozdíl mezi zabíjením slepic a zabíjením Židů, neměl by být připuštěn do diskuse. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]