Velcí zemědělci dnes s traktory demonstrovat nevyjedou. Zasáhl premiér

Premiér Petr Fiala (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala | FOTO: Úřad vlády ČR

Zemědělci sdružení v organizacích Zemědělský svaz a Agrární komora, tedy především velké zemědělské podniky, dnes na silnice své traktory nevyšlou. Mělo jít o protest velkých zemědělců proti finální podobě Strategického plánu, který na konci týdne odeslalo ministerstvo zemědělství do Bruselu.

Zemědělci plánovaný protest ohlásili v pondělí. V úterý odpoledne je ale oslovil premiér Petr Fiala a nabídl schůzku, kde by jejich námitky řešili. Podmínkou bylo odvolání protestu. “Ozvali se nám z kanceláře pana premiéra, že se chce s námi sejít, ale nechce jednat pod nátlakem demonstrací. Tak jsme se rozhodli z tohoto důvodu demonstraci odvolat a dát panu premiérovi prostor, aby našel termín na jednání s námi,” řekl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Dodal, že termín jednání by jim měl být oznámen ve středu dopoledne.

()

Členové dvou uvedených organizací byli spokojeni s původním návrhem Strategického plánu, který vypracovali úředníci pod vedením velkozemědělce a ministra zemědělství Tomana. Nová vláda dokument výrazně přepracovala. Strategický plán určuje rozdělování zemědělských dotací na dobu příštích pěti let. Původní “Tomanův” plán šel na ruku velkým zemědělským společnostem. Nová podoba podporuje více malé zemědělce a sedláky. Ti jsou sdružení v Asociaci soukromého zemědělství. To novu podobu Strategického plánu chválí.

Zástupci Zemědělského svazu a Agrární komory si mimo jiné stěžují na to, že nebyli u jednání o nové podobě Strategického plánu a že dokument dostatečně nezahrnuje jejich návrhy. Ministr zemědělství Nekula kritiku odmítá, opakovaně říká, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělců. Ministerstvo v pondělí také uvedlo, že zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu byli zváni na všechna jednání pracovních skupin o strategickém plánu společné zemědělské politiky, který upravuje pravidla dotací.

Právě napravit systém vyplácení zeměděslkých dotací byl jeden z hlavních cílů nové vlády a výrazný bod, se kterým koalice kandidovala.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články