Veleba se nechce omluvit vědcům, které urazil. Soudila mě mladá soudkyně, říká

Eric Drooker

Senátor Jan Veleba v rozhovoru pro Blesk.cz sdělil, že se nechce omlouvat vědcům, které urazil článkem, v němž naznačoval, že jejich výzkum na Šumavě je motivován pouze penězi a tituly. Veleba se odvolal ke krajskému soudu, zajímavé je ale zdůvodnění jeho chování. Uvedl totiž, že ho ve Žďáru nad Sázavou „soudila velmi mladá soudkyně“.

Velebův článek kritizoval profesora Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Pavla Kindlmanna, profesora přednášejícího na Univerzitě Karlově Jakuba Hrušky a profesorky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Hany Šantrůčkové. „Neznám žádný jiný vysokoškolský obor, jenž by získával tak obrovské dotace na postdoktorandská studia, osvětu a základní výzkum – motivace přírodovědců rovná se peníze, docentury, profesury,“ napsal v článku pro Parlamentní listy, kterého se žaloba týkala, Veleba.

Soudkyně již v únoru konstatovala, že část článku je založena na pravdivých informacích, celý text ale vyznívá nepravdivě. Nařídila proto senátorovi, aby se omluvil, stáhl inkriminovanou část textu a uhradil akademikům polovinu nákladů na soudní řízení.

„Jde tam o omluvu, o nic jiného tam nejde. Jsem přesvědčený, že se omlouvat v žádném případě nikomu nemusím, takže teď čekám na krajský soud čili odvolal jsem se. Takže to můžeme hodnotit, až tady toto všechno doběhne. Rozhodně to nepoženu k Nejvyššímu soudu,“ sdělil minulý týden Veleba během debaty Blesku s kandidáty na hejtmana Kraje Vysočina. Poté dodal, že soudkyně byla velmi mladá a že on sám je emotivní člověk, který napsal to, co cítil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner