Veletoč vládní koalice kolem učitelských platů. Včera ano, dnes ne

TOP 09

Markéta Pekarová Adamová | FOTO: TOP 09

Pokud na něčem před volbami do Poslanecké sněmovny panovala všeobecná shoda napříč politickým spektrem, tak to byla skutečnost, že učitelům je nutné přidat, protože vzdělání je naše budoucnost a učitelé jsou dlouhodobě podhodnoceni, což má přímý vliv na kvalitu školství v naší zemi. Koalice se dlouho ke zvyšování neměla, priority viděla v bobtnání státního aparátu a „slevách na jízdném“.

V úterý proto Sněmovna přijala usnesení, zejména opozičních poslanců, že vláda má učitelům přidat do výše 130 % průměrného platu do roku 2020. Ve středu však poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna přišel s tím, že zpochybňuje včerejší hlasování, protože nechtěl hlasovat pro usnesení, ale zdržet se. Následně mu v jeho snaze zpochybnit hlasování zdatně sekundoval poslanec KSČM Kováčik a pan Faltýnek a ohnutím sněmovních procedur si vynutili hlasování o tomtéž.

Usnesení přijaté včera kvůli této hlasovací mašinérii už neprošlo, vláda totiž nechce plnit ani svůj vlastní program, nejspíš proto, že se vzdělané a prosperující společnosti obává. Ta je totiž imunní vůči populismu a demagogii a neprahne po silné ruce autokratů, což současné vládní koalici ze zřejmých důvodu nevyhovuje.

Pokud však chceme být prosperující zemí, která je schopna zajistit lepší život svým občanům a postarat se i o seniory, sociálně slabé, samoživitelky, handicapované, tak je právě investice do vzdělání tou nejlepší cestou. Jiná cesta k prosperitě nevedla a nikdy nepovede. Ke Dni učitelů tedy vládní koalice dala pedagogům pěkný „dárek“, a co je ještě horší, dala ho celé České republice.

Autorka je 1. místopředsedkyní TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner