Velká Británie bude Ukrajině i nadále pomáhat, slíbil britský premiér

Britský premiér Rishi Sunak (UK Government / OGL 3 / Wikimedia Commons)

Britský premiér Rishi Sunak | FOTO: UK Government / OGL 3 / Wikimedia Commons

Britský premiér Rishi Sunak dnes ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému znovu přislíbil dlouhodobou britskou podporu Ukrajiny. Oba lídři spolu telefonovali den po ruských dronových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, informovala agentura Reuters.

„Shodli jsme se na zintenzivnění našich snah o dosažení vítězství už v tomto roce,“ napsal na twitteru Zelenskyj. Ukrajinské síly v obraně před ruskou invazí spoléhají ve značné míře na zbraně a další vybavení dodávané západními spojenci včetně právě Británie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

„Lídři hovořili o odporných dronových útocích na Ukrajinu v minulých dnech,“ uvedl Sunakův mluvčí. „Premiér řekl, že Ukrajina může spoléhat na další dlouhodobou britskou podporu, kterou jsme nedávno demonstrovali například dodávkou 1000 protiletadlových střel,“ dodal.

Ruská armáda v noci na pondělí útočila bezpilotními letouny na Kyjev i jeho okolí. Podle starosty ukrajinské metropole Vitalije Klička byl poškozen objekt energetické infrastruktury, v důsledku čehož byly přerušeny dodávky elektřiny a tepla. Rusko k útokům používá bezpilotní letouny Šáhed íránské výroby. Agentura Ukrinform s odvoláním na velení ukrajinského letectva uvedla, že ukrajinské jednotky od září loňského roku sestřelily téměř 500 ruských dronů, z toho 84 na silvestra a Nový rok.

Británie od začátku ruské invaze 24. února schválila vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 2,3 miliardy liber (zhruba 63 miliard Kč) a zavázala se vyčlenit v letošním roce zhruba stejný objem prostředků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články