Velká Británie hlásí novou mutaci covidu. Šíří se rychleji

Ilustrační foto. (pixabay.com)

Ilustrační foto. | FOTO: pixabay.com

Velmi prudký nárůst nakažených v Londýně a okolí má podle britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka na svědomí nový kmen covid-19. Zároveň ovšem zdůrazňuje, že není třeba panikařit, protože se zatím nezdá, že by nová varianta viru měla být nebezpečnější, informuje New York Post.

Více než tisíc infikovaných pacientů novou mutací covid-19 se objevilo v britské metropoli a okolních hrabstvích Kent a Essex. Podle Hancocka se jedná o exponenciální nárůst a počáteční analýza naznačuje, že křivka roste rychleji než u známých forem viru.

Miloš Zeman (ČTK)

Ministr zdravotnictví nařídil přísnější opatření pro postižené oblasti a sdělil, že byla informována Světová zdravotnická organizace. Britští odborníci nyní nový kmen, který se zatím objevil u 1108 lidí, zkoumají. Někteří lékaři varují před nebezpečností mutace, jiní se snaží emoce klidnit. 

Alan McNally, expert z Birminghamské univerzity, vyzývá, aby Britové nebyli hysteričtí. „Nic zatím neznačí, že je přenosnější, infekčnější nebo nebezpečnější,” uvedl. „Je důležité zachovat klidný a racionální přístup,“ dodal.

Nyní ovšem není jasné, zda na novou mutaci, nazvanou “VUI – 202012/01”, bude působit vakcína, kterou od minulého týdne ve Velké Británii aplikují. Bude proto důležité sledovat všechny případy, u nichž se nový kmen prokáže.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]