Velká Británie uvalila sankce na 25 Rusů zodpovědných za vraždu Sergeje Magnitského

Britský ministr zahraničí Dominic Raab působil dříve v oblasti ochrany lidských práv a je v kontaktu s vdovou po Sergeji Magnitském.  (Gov UK)

Britský ministr zahraničí Dominic Raab působil dříve v oblasti ochrany lidských práv a je v kontaktu s vdovou po Sergeji Magnitském. | FOTO: Gov UK

Velká Británie přidala na sankční seznam desítky lidí porušujících lidská práva. Celkem 49 lidem, jichž se předmětné opatření dotýká, zmrazila majetek a nepřizná jim ani nárok na víza pro cestu do Velké Bitánie. Podle tamního ministerstva zahraničí se to týká vybraných Rusů, Saúdů, Kambodžanů a Severokorejců. Informoval o tom web britské vlády.

Celkem 25 Rusů se na britském „Magnitského“ seznamu ocitlo kvůli týrání a zabití ruského daňového poradce Sergeje Magnitského, který obvinil úředníky ruského ministerstva vnitra z podvodu ve výši mnoha milionů dolarů, aby následně sám skončil s obviněním z podvodu ve vazbě, kde také záhy za podivných okolností zemřel.

Amerického podnikatele Billa Browdera, který dotyčného daňového poradce v Moskvě zaměstnával a od jeho utýrání bojuje ve světě za Magnitského sankční zákon, zpráva z Anglie velmi potěšila. „Je dobře, že první, koho tento zákon zasáhne, budou vrazi Sergeje Magnitského,“ citoval ho deník Süddeutsche Zeitung.

Mezi dalšími na britském seznamu je 20 Saúdú zapletených do vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Dále se na něm ocitli dva kambodžští generálové, kteří se údajně podíleli na únosech zástupců Rohingyů a dalších menšin, a členové dvou severokorejských organizací zodpovědní za organizaci nucených prací, mučení a vraždy.

O rozšíření Magnitského seznamu v Británii se zasadil tamní ministr zahraničí Dominic Raab, který v minulosti působil v oblasti ochrany lidských práv a je po léta ve spojení s vdovou po Sergeji Magnitském. Stran sankcí vyslovil přání, aby nebyly jen pouhým trestem, ale aby také přispěly k dodržování lidských práv.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články