Velká Británie zveřejnila novou oficiální fotografii královny Alžběty a prince Charlese

Eric Drooker

Britský královský palác dnes zveřejnil oficiální snímek královny Alžběty II. a jejího syna, prince Charlese. Zatímco sedící devadesátiletá panovnice zachovává tradiční vážnou a soustředěnou pózu a sleduje objektiv, ležérně stojící princ z Walesu s jednou rukou v kapse se uvolněně usmívá a dívá se na svou matku. A přece – jako bychom u královny viděli úsměv Mony Lisy, píše agentura AP.

This photograph taken by Nick Knight is a portrait of Britain's Queen Elizabeth II and Prince Charles, taken in the White Drawing Room at Windsor Castle, England in May 2016, prior to the final night of The Queen's 90th Birthday Celebrations at the Royal Windsor Horse Pageant, to mark the end of the year of celebrations for The Queen's 90th birthday. (?2016 Nick Knight)

Podle BBC je fotografie, kterou módní fotograf Nick Knight pořídil už v květnu na hradě Windsor, jednou z těch, o jejichž vzniku chce člověk vědět více. „Jaký vtípek to asi její syn pronesl, že se matce chtělo smát,“ táže se BBC. Význam snímku je ale podle ní očividný: stařičká královna se svým dědicem po boku. „Věci se mají tak, že budoucnost windsorské dynastie je zajištěna,“ hlásá fotografie podle BBC.

Sám autor fotografie uvedl, že chtěl vytvořit něco, co vyzařuje „teplo, lidskost, sílu a tradici“. Osmapadesátiletý Knight dodal, že na pořízení snímku měl pouhé tři minuty.

Fotografii Buckinghamský palác zveřejnil u příležitosti končícího královnina jubilejního narozeninového roku. Devadesátiny oslavila Alžběta II. letos 21. dubna. Loni v září se stala nejdéle vládnoucím monarchou Británie. Letos v únoru dovršila 64 let na trůnu.

Zatímco královna nikdy veřejně nekomentuje, jak podle ní dopadly její oficiální snímky nebo portréty, jiní si servítky neberou. Například o olejomalbě Luciana Freuda jeden kritik napsal, že královna na obraze vypadá spíše jako hráč rugby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner