Sněmovnou schválená novela, jíž si Babišova vláda chce vynutit povinný podíl českých potravin v prodejnách řetězců, se podle obchodníků projeví tlakem na horší kvalitu a vyšší ceny. Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) pak potvrzuje, že tu jde výhradně jen o pohodlné tržní mikroklima a další dotace pro agrobarony, to vše na úkor spotřebitelů.
Snaha vlády, která je de facto politickou divizí holdingu Agrofert, nutit obchodníky zákonem k tomu, aby odebírali výrobky českých dodavatelů, by tvrdě dopadla právě na spotřebitele. Řetězce shodně potvrzují, že předepsaný podíl českých potravin by nabídku zhoršil.
Podíl českých potravin navíc není právě malý. Lidl udává, že více než polovina výrobků v regálech jeho prodejen je od českých dodavatelů, ale navýšit jej by už bylo na úkor aktuálního poměru ceny a výkonu. „Kvůli nárokům na kvalitu jsme nuceni odebírat nemalou část našeho stálého sortimentu ze zahraničí a kdybychom měli dodržet takto vysoký podíl celého sortimentu na celém trhu, způsobilo by to kapacitní potíže, v jejich důsledku tlak na snížení kvality výrobků a současně snížení pestrosti nabídky. Povinný podíl českých potravin by určitě vedl k navýšení ceny pro konečného spotřebitele,“ shrnul efekt pro deník FORUM 24 Tomáš Myler z řetězce Lidl.
Ve stejném duchu se vyjádřil i Globus. „Vláda by do těchto věcí neměla zasahovat. Podobné nařízení by mohlo vést k navyšování ceny a mohlo by omezit pestrost sortimentu,“ konstatuje Lutfia Volfová z uvedeného řetězce.
„Nerozumíme tomu, jak chce stát s vážnou tváří požadovat vyšší povinná procenta českých potravin, než je aktuální procento dostupnosti českých primárních komodit. Návrh navíc nepočítá s volatilitou či výpadky české zemědělské produkce,“ poukazuje Gobus na další hrozící potíže v následně zaslaném prohlášení. V něm poukazuje i na zákonnou definici českého výrobku stanovující, že vícesložkové potraviny musejí být nejméně ze 75 procent z českých surovin. Spousta produktů od českých producentů ani není v tomto smyslu českých, „neboť v ČR navzdory všem dotacím není dostatek primárních surovin“, upozorňuje Globus.
Pozici řetězců potvrzuje i Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) ve svém jednoznačně odmítavém prohlášení, které uvádíme v plném znění:
„Jak by se tvářili ty poslankyně a ti poslanci, kteří pro návrh hlasovali, kdyby například Německo omezilo dovoz škodovek – se všemi dopady do naší otevřené ekonomiky? Asi by se jim to moc nelíbilo. Pak je ale třeba při rozhodování dodržovat pravidla hry a hlavně více používat zdravý rozum,“ končí prohlášení podepsané prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomášem Prouzou.