Velké čínské nedorozumění. Tenisová hvězda se po zmizení objevila. A vše je jinak

(Archiv)

FOTO: Archiv

Čínská tenisová hvězda Pcheng Šuaj minulý rok obvinila tamního komunistického funkcionáře ze sexuálního napadení. A od té doby záhadně zmizela. Tento týden se objevila na olympiádě v Pekingu a pokusila se celou kauzu opatrně „vysvětlit.“

Na začátku listopadu napsala pětatřicetiletá tenistka Pcheng Šuaj na čínskou sociální síť Weibo dlouhý, šokující text. Na internetu ale vydržel jen necelou hodinu. Je s podivem, že vůbec vydržel tak dlouho. Pcheng v něm totiž popsala svůj dlouholetý vztah s někdejším o třicet let starším vlivným komunistickým funkcionářem Čang Kao-limem a obvinila jej také ze sexuálního napadení. Publikovat něco takového veřejně vyžaduje obrovskou dávku odvahy kdekoli na světě. V Číně pak o to víc.

„Proč jsi mě vzal do svého domu a nutil jsi mě ke styku?“ napsala mimo jiné v textu. Článek z Weiba zmizel téměř okamžitě. A poté zmizela i sama tenistka. Od té doby už na Weibo žádný status nepřidala.

Její zmizení vyvolalo celosvětovou vlnu solidarity, podpořenou hashtagem
#whereispengshuai. I na Australian Open nosili fanoušci na tribunách trička s nápisem „Kde je Pcheng Šuaj?“ Veřejnost se dožadovala informací, kde se Pcheng nachází a jestli je v pořádku. Ale odpovědi nepřicházely.

Kde je Pcheng Šuaj?

Po třech týdnech od publikování článku se dvojnásobná olympijská vítězka ve čtyřhře objevila ve videohovoru s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem. Popřela, že by zmizela a nazvala celou kauzu „nedorozuměním.“ Její vystoupení ale vyvolalo víc otázek než odpovědí. Mezinárodní ženská tenisová federace (WTA) opakovaně vyjádřila pochybnosti o tom, zda tenistka může hovořit svobodně, a pozastavila konání plánovaných turnajů v Číně.

Šéf WTA Steve Simon prohlásil, že má silné pochyby o tom,  že Pcheng je opravdu svobodná, v bezpečí a není zastrašovaná. „V dobré víře nevím, jak bych mohl chtít po našich sportovcích, aby v té zemi soutěžili,“ řekl.

Situace se opět vyhrotila nyní, během momentálně probíhajících olympijských her v Pekingu. Mezinárodní olympijský výbor je i díky situaci s Pcheng neustále kritizován za svoji neschopnost…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články