Velké zdražení elektřiny v Česku je na spadnutí. Ekonom radí, jak ušetřit

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Před pár dny cena elektřiny na burze překonala magickou hranici sta eur za megawatthodinu. O jejím zdražování i pro koncové odběratele se mluví už delší dobu a podle ekonoma Štěpána Křečka za ni už brzy zaplatíme víc všichni. Přesto podle něj existuje způsob, jak pomyslné hrany zdražování, které se za rok nejspíš bude opakovat, obrousit. Doporučuje si u dodavatele cenu elektřiny na co nejdelší dobu zafixovat. Případně přejít k dodavateli novému a udělat totéž.

„Na burze byl pokořen historický rekord ceny silové elektřiny. Příčin je vícero. Určitě za to můžou zdražující emisní povolenky, které prodražují výrobu elektřiny z emisních zdrojů. Sem patří třeba uhelné elektrárny, které jsou stále velice důležité. Obnovitelné zdroje jsou nestabilní a Němci tak letos mají rekordní emise. A na ně je třeba kupovat povolenky, které překročily úroveň šedesáti eur za tunu oxidu uhličitého, což je také historicky nejvíc. Na vyprodukování jedné megawatthodiny v ČR je třeba „vyrobit“ 0,43 tuny oxidu uhličitého a v jedné vyrobené megawatthodině elektřiny je tak 550 korun jen cena emisní povolenky,“ zdůraznil ekonom Štěpán Křeček.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

S cenou energií hýbe dle něj i to, že probíhá odklon od tradičních zdrojů k těm obnovitelným, které ovšem vyrábějí elektřinu dráž. A tento trend se následně promítá do koncové ceny. „A pak je tu třeba elektromobilita, která vede k tomu, že bude potřeba více elektřiny. Očekávání vyšší poptávky také hraje svoji roli,“ přidává další vlivy a faktory Křeček. Bude podle něj zajímavé sledovat, jak se cena na trzích bude vyvíjet dál. On tipuje, že výrazně nad sto eur už nepůjde, ale už současná cenová úroveň je prý extrémně vysoká.

Cena z burzy se ale do rozpočtů domácností promítne až s větším časovým zpožděním, protože se s elektřinou obchoduje na rok až dva dopředu. „Dodavatelé tak zatím mají levnější elektřinu z předchozího období, ale časem musejí dokupovat tu dražší. Zdražování pro koncové zákazníky bude postupné. Očekávám, že na přelomu tohoto a příštího roku ceny vzrostou zhruba o 20 procent. Předpokládám, že ceny elektřiny zůstanou vyšší, takže se srovnatelné zdražení bude opakovat i v dalších obdobích,“ upozornil ekonom. Příští zdražení odhaduje rok po tom nynějším.

A zároveň radí, co udělat, aby rodinný rozpočet nedostal tak citelnou ránu. „Určitě je rozumné si teď cenu elektřiny zafixovat na co nejdelší dobu tak, aby se lidé těm vysokým cenám, které nás v budoucnu čekají, vyhnuli,“ nabádá expert. Někteří dodavatelé už podle něj ceny začali zvedat, další je zatím drží. Ke konci roku ale už prý budou zdražovat všichni. Část společností ceny zatím má níž i kvůli tomu, aby nalákala nové zákazníky. A změna dodavatele se tak vyplatit může, pokud se zároveň povede už zmiňovaná fixace ceny elektřiny.

Například rodina, která aktuálně platí měsíčně za proud dva a půl tisíce, by se měla podle Křečka připravit na to, že brzy to můžou být tisíce tři. „Ročně to pak dělá šest tisíc korun, což je výrazný zásah do rozpočtu domácnosti. Nejhůř na tom budou lidé, kteří elektřinou i topí, což je dnes naprosto nejdražší způsob vytápění. A některé ekologické snahy se pak míjí účinkem, protože řada domácností kvůli zdražování elektřiny a plynu přechází třeba zpět na uhlí, což ve finále neprospívá životnímu prostředí,“ uzavřel Křeček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články